20 września br. Główny Urząd Statystyczny wydał publikacje o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin, z której wynika że gmina Kosakowo jest w czołówce najszybszego wzrostu liczby mieszkań i mieszkańców w zestawieniu danych z 2011 r. 

Gmina Kosakowo jest na pierwszym miejscu pod względem wzrostu liczby mieszkań i na drugim miejscu w skali kraju pod względem wzrostu liczby mieszkańców. Te informacje są z pewnością odzwierciedleniem dynamicznego rozwoju naszej gminy. Z drugiej zaś strony tak znaczny wzrost liczby mieszkańców niesie za sobą wiele wyzwań. W szybkim tempie rodzą się nowe zapotrzebowania na budowę niezbędnej w codziennym życiu infrastruktury, dróg, oświetlenia, zapewnienia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, placówek edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz wielu innych elementów. Z tym wszystkim kosakowski samorząd mierzy się od lat, skrupulatnie realizując zamierzone cele, aby obecnym i napływowym mieszkańcom żyło się w naszej gminie jak najlepiej.

Prezentowane dane dotyczące wzrostu nie dziwią, bowiem gmina Kosakowo jest wyjątkowym miejscem na polskiej mapie. Sąsiadując z aglomeracją trójmiejską oraz Małym Trójmiastem Kaszubskim stanowi dające spore możliwości rozwojowe i zawodowe miejsce zamieszkania. Jednocześnie jest przepięknie usytuowana nad Zatoką Pucką, cała jej północna granica stanowi linię brzegową, co dodatkowo wpływa na jej atrakcyjność i przyciąga tu coraz więcej nie tylko turystów, ale i mieszkańców. Gmina Kosakowo – zdecydowanie warto tu być.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem na www.stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/nsp-2021-wyniki-wstepne/ .