Generał Józef Haller, 10 lutego 1920 roku w Pucku, aktem Zaślubin Polski z Morzem szeroko otworzył okno na świat, a tuż później, z Rewy na wody Bałtyku wypłynęły pierwsze polskie statki handlowe. Mowa tu o rewskich szkutach, których armatorzy ochoczo wciągnęli biało-czerwone bandery na maszty, dając wyraz przywiązania do Polski, która równo sto lat temu odradzała się po ponad wiekowej nieobecności na mapach Europy. W stulecie tych wydarzeń, gmina Kosakowo przypomniała gdzie leży kolebka polskiej floty handlowej. Poranek 10 lutego 2020 roku w Rewie miał niezwykle uroczysty charakter.

Dziesięć rewskich szkut, choć ich burty zdobiły obco brzmiące nazwy, na symboliczny sygnał Generała Józefa Hallera nadany w Pucku podczas Zaślubin Polski z Morzem, dokładnie sto lat temu, jako pierwsze wstąpiły pod polską banderę – przypomina Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Armatorzy tych jednostek, nasi potomkowie, mieszkańcy Rewy, zaakcentowali w ten sposób patriotyczną więź z Polską, a ich decyzja zapisała naszą gminę złotymi zgłoskami na kartach historii. Z dumą możemy dziś wspominać, że polska flota handlowa narodziła się w Rewie, a rewskie szkuty zostały wpisane do rejestrów morskich jako pierwsze jednostki handlowe w dziejach odradzającej się Ojczyzny.

Gmina Kosakowo bardzo uroczyście zaakcentowała wydarzenia z 1920 roku. 10 lutego, dokładnie w stulecie Zaślubin Polski z Morzem, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy. Miejscem spotkania był Bosmanat w Rewie, który został wybudowany z myślą o rozwijaniu żeglarskiego rzemiosła w gminie Kosakowo. Sesja miała liczną publiczność z grona sołtysów, działaczy społecznych, zrzeszeń i organizacji pozarządowych, mieszkańców i sympatyków gminy Kosakowo.

Podczas uroczystej sesji rajcy podjęli rocznicową uchwałę, o treści:

„Uroczysty Apel do Mieszkańców Gminy Kosakowo!

Rok Jubileuszu 100-lecia Zaślubin Polski z morzem, którego 10 lutego 1920 roku w nieodległym mieście Puck symbolicznie dokonał generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych oraz nową administracją Województwa Pomorskiego jest okazją, by przypomnieć, iż w wolnej i odrodzonej Polsce istniała pierwsza  flota handlowa z portem macierzystym w Rewie.

Statki handlowe zwane szkutami w owym pamiętnym dniu 10 lutego kotwiczyły na zalodzonej lagunie rewskiej w pobliżu niewielkiej osady Beka. Flotylla rewskich szkut liczyła w tym dziejowym momencie 10 jednostek i stanowiły ją:

„Friederich Wilhelm” (armator Antoni Pioch), „Oekonomie” (armator Franciszek Marek), „Arvin” (armator Jan Długi), „Eugenia” (armator Franciszek Bigot), „Helena” (armator Józef Długi), „Henriette” (armator Augustyn Markowc), „Heinrich” (armator Józef i Klemens Długi), „Leopold” (armator Michał Markowc), „Martha” (armator Józef Voss) i „Therese” (armator Jan Długi).

Na wielu z nich pozostały niemieckie nazwy, ale wszystkie podniosły polską banderę.

Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem to wyjątkowa data w najnowszej historii Polski i naszego regionu. Pragniemy godnie ją uczcić
i podkreślić silny związek Gminy Kosakowo z tradycjami morskimi.

Okazujemy szczególny szacunek wszystkim Polakom, dzięki którym, przez bohaterską walkę na polach bitew, ale też przez pełne poświęcenia codzienne zmagania o zachowanie tożsamości narodowej, dokonał się, po 123 latach niewoli, powrót Naszego Kraju na mapę Europy.

Apelujemy do Mieszkańców Gminy Kosakowo o wyrażenie szacunku i głębokiej wdzięczności wszystkim, którzy walczyli o Wolną Polskę!

Wydarzenia sprzed 100. lat są dla nas wzorem, jak dobrze zorganizowanym, zgodnym działaniem można osiągnąć dalekosiężne cele.

Cieszmy się niepodległością Naszej Ojczyzny –

Rzeczypospolitej Polskiej!

                                                                                                              Rada Gminy Kosakowo

                                                                                                                10 lutego, 2020 roku.

Na pamiątkę wydarzenia, na ręce kosakowskich radnych, a także reprezentujących gminę Kosakowo radnych powiatu puckiego, Wójt Marcin Majek przekazał okolicznościowe medale, nawiązujące do symboliki rewskich szkut i postaci Generała Józefa Hallera.

Tą część obchodów zakończył odczyt profesora Daniela Dudy, a na ręce Wójta Gminy Kosakowo została przekazana replika słupa granicznego, który w Pucku symbolizuje akt Zaślubin Polski z Morzem.

Wszyscy uczestnicy sesji w dostojnym szyku, ze sztandarami przemaszerowali wzdłuż rewskiej plaży do Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza. Tam w miejscu niezwykle symbolicznym, na szperku, przy Krzyżu, Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo odegrała hymn państwowy, a biało-czerwona bandera powędrowała na maszt łodzi, tak jak to miało miejsce równo sto lat temu.

Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie, wspólnie chcemy podziękować naszym przodkom – armatorom rewskich szkut, za ich patriotyczny gest i przywrócenie naszej ziemi do Polski– mówił Marcin Majek. – Ludzie morza zrobili to w najlepszy dla nich sposób. Na swoich statkach wywiesili Polskie barwy narodowe, rozpoczęli w ten sposób tworzenie polskiej floty handlowej w odrodzonej Ojczyźnie. Dziś symbolicznie odtwarzamy wydarzenia sprzed stu lat, a czynimy to w gronie rodzin – potomków naszych lokalnych bohaterów.

Nad morskim brzegiem, podczas 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem okolicznościowe medale zostały przekazane 10 rodzinom, których przodkami byli armatorzy rewskich szkut. Podczas przekazywania medali wnuczkom i wnukom naszych bohaterów nie zabrakło wzruszeń, czas spędzony w Rewie 10 lutego 2020 roku na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników tego wyjątkowego spotkania.

Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów przy Krzyżu w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

foto: Marcin Krauze.