Jeżeli ktoś nie wierzy, że katamarany potrafią latać, koniecznie powinien pojawić się w Mechelinkach, na najbliższych regatach Katamaran Cup, które będą rozegrane 14 i 15 września. Organizatorami wydarzenia są Wójt Gminy Kosakowo oraz Stowarzyszenie Port Mechelinki, a poza sportowymi emocjami, wśród wydarzeń towarzyszących żeglarskim regatom, znajdziemy wiele akcentów czysto ekologicznych. Wszystko to za sprawą bardzo ważnej i potrzebnej akcji pod hasłem „Czysty Ocean”.

Bardzo cieszę się, że żeglarze coraz śmielej patrzą w stronę Mechelinek i tu lokują naprawdę imponujące wydarzenia – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Zapowiadają się atrakcyjne regaty, a każdy kto zawita w tym czasie do Mechelinek przekona się, że katamarany potrafią latać nad wodą. Wydarzenie ma też ogromne znaczenie z punktu widzenia ochrony przyrody. Poza sportową rywalizacją, zaprosimy uczestników i kibiców do wspólnego sprzątania plaży oraz do ekologicznej edukacji pod szczytnym hasłem „Czysty Ocean”.

Edukacja ekologiczna, bliższe poznanie ekosystemów mórz i oceanów, czy ograniczanie wykorzystywania produktów wykonanych z tworzyw sztucznych to zagadnienia, które składają się na globalną akcję „Czysty Ocean”. Żeglarze podczas Katamarn Cup pokażą, że nie tylko opanowali do perfekcji technikę regatową, ale dbają o naturalne środowisko.

Dużą atrakcją będzie możliwość kibicowania każdej załodze z najbliższej odległości – zapowiada Marek Kunc, prezes Stowarzyszenia Port Mechelinki. – Zapraszamy na rejsy jachtami podczas regat, a biletem wstępu będzie zapełniony worek śmieci posprzątanych z plaży i najbliższej okolicy. Zadbaliśmy o worki, a wszystkie informacje związane z tym wydarzeniem będzie można uzyskać na brzegu w Mechelinkach, w bazie naszego Stowarzyszenia.

Kibiców powinna też zainteresować swoista strefa dla fanów żeglarstwa, na mechelińskim molo rybackim. Jak zapowiadają sędziowie regat, jedna z boi nawigacyjnych będzie zlokalizowana możliwie blisko pomostu. To powinno dać wiele emocji, z tej perspektywy mogą powstać najciekawsze chyba zdjęcia.

Na brzegu, w sobotę (14 września) od godziny 12 do 16.30 trwać będzie równoległy piknik ekologiczny „Eko Czysty Ocean” pod opieką animatorów z agencji EduFun. Natomiast w niedzielę (15 września), dzięki nawiązanej współpracy z organizatorami II Festiwalu Ryby i Wina w Mechelinkach, obok regatowo – żeglarskich emocji, każdy znajdzie dla siebie coś smacznego i wytrawnego.

PROGRAM REGAT + PROGRAM CZYSTY OCEAN

14 września (sobota): 9.00-10.00 przyjmowanie zgłoszeń/10.00 odprawa sterników/11.30-16.00 3 wyścigi/12:00 – 16:30 EduFun z programem Eko Czysty Ocean/17.00 poczęstunek dla uczestników

15 września (niedziela): 10.00 odprawa sterników/11.00-15.00 3 wyścigi/16.00 zakończenie regat, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród (Winnica Nawrot, ulica Klifowa 17, Mechelinki).