Wójt gminy Kosakowo otrzymał list gratulacyjny od mera Chersonia za pomoc i wsparcie w organizacji regat im. gen. Zaruskiego, które do ubiegłego roku organizowano w Ukrainie. Tym razem wydarzenie odbyło się w gminie Kosakowo.

W dniu 3 lipca br. w Rewie 25 załóg walczyło o puchar ku pamięci pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generała brygady Wojska Polskiego, legionisty i taternika Mariusza Zaruskiego. Wydarzenie nawiązuje do regat żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP, które 11 lat z rzędu odbywały się w Chersoniu na Ukrainie. Niestety z wiadomych przyczyn ich kolejna edycja nie odbyła się, stąd, aby m.in. oddać hołd organizatorom i uczestnikom, którzy co roku w Chersoniu pamiętali o generale powstał pomysł zorganizowania ich w gminie Kosakowo. Za wsparcie i pomoc w organizacji wydarzenia w tym trudnym dla Ukrainy czasie, mer miasta Chersonia Igor Kolykhaev przekazał wójtowi gminy Kosakowo list gratulacyjny. Jak czytamy w liście:

„Serdecznie gratuluję organizatorom, uczestnikom i przyjaciołom Regat, przekazując najszczersze gratulacje od Miasta-Bohatera Chersoniu! Przede wszystkim wyrażam Wam szacunek, dziękuję Polakom za pomoc i nieocenione wsparcie w tym trudnym dla naszego kraju czasie.”

Jak powiedział wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, to ogromna radość, że tak ważne wydarzenie mogło się odbyć w naszej gminie, tym bardziej, że postać gen. Zaruskiego jest nam wszystkim bardzo dobrze znana, o czym świadczy chociażby jego gwiazda w Alei Zasłużonych Ludzi Morza.

Cieszy nas niezmiernie fakt, że te regaty mogły się odbyć w tym roku w gminie Kosakowo w Rewie i list gratulacyjny jest tak naprawdę podziękowaniem władz samorządowych miasta Chersonia dla władz samorządowych gminy Kosakowo właśnie za solidarność i wsparcie w tym trudnym momencie – wyjaśnia wójt.

List gratulacyjny wójtowi gminy Kosakowo w imieniu mera wręczyła obecna na regatach przedstawicielka Rady Miasta Chersonia Olga Ewert. Podobne podziękowanie otrzymał również dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Przypomnijmy, że od 24 lutego br. w Ukrainie trwa woja, a zorganizowanie regat żeglarskich w Rewie to nie jedyny wyraz wsparcia i pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Od samego początku konfliktu zbrojnego w gminie Kosakowo prowadzona była zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, które przekazywane były nie tylko uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy, ale przewożone także na wschód dla broniących swojego kraju żołnierzy i cywili. Ponadto uchodźcy przyjeżdżający do naszej gminy otrzymali od wielu naszych mieszkańców dach nad głową, wikt i opierunek oraz pomoc wyrażając w ten sposób ogromną solidarność.