W sumie 90 tysięcy złotych za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich dla miast i gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Jak wygrać? Wystarczy pójść na wybory. Zwycięzcami w każdej z trzech kategorii będą samorządy, w których mieszkańcy najliczniej zagłosują w wyborach prezydenckich. Jak zapowiadają władze miast i gmin – pieniądze trafią do dzielnic, osiedli i sołectw, które najlepiej zmobilizują się do głosowania. 

OMGGS ogłasza akcję profrekwencyjną, która ma zachęcić mieszkańców metropolii do udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich. Wyścig odbędzie się w 3 kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają  30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze.

Ogłaszamy zdrową rywalizację o jak najlepszą frekwencję w metropolitalnych miastach, miasteczkach i wsiach. Suma nagród do wygrania to 90 tysięcy złotych. Jest się o co bić, ale zależy nam przede wszystkim na tym, by mieszkańcy ponadpolitycznie, bez żadnych podziałów wzięli udział w wyborach prezydenckich. Zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa – mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.

W wolnej Polsce już sześć razy wybieraliśmy prezydenta. Pierwsze wolne wybory prezydenckie odbyły się  w 1990 r., potem 1995 r., 2000 r., 2005 r., 2010 r. i 2015 r. W ostatnich wyborach prezydenckich 24 maja 2015 r. frekwencja w metropolii wyniosła 57,3%. W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowało 63,6% mieszkańców metropolii (70% przekroczyło Trójmiasto, Kosakowo i Rumia). Organizując akcję profrekwencyjną chcemy ten wynik pobić, a w nagrodę mieszkańcy miast i gmin najbardziej zaangażowani w proces wyborczy otrzymają w sumie 90 tys. zł.  Pieniądze zostaną przeznaczone na cele wybrane przez mieszkańców, dlatego zachęcamy do rywalizacji dzielnice, osiedla czy sołectwa.

– Frekwencja podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych w naszej gminie wyniosła aż 73,85 procent. Sami wystawiliśmy sobie najlepszą opinię dobrze zintegrowanej społeczności, doceniającej wartość wolności wyborów. Pokażmy, że jesteśmy obowiązkowi, a równocześnie dosłownie zawalczmy o jak najwyższą frekwencję wyborczą w gminie Kosakowo. Jestem pewien, że stać nas na frekwencyjne zwycięstwo, a każda złotówka ewentualnej nagrody trafi do sołectw na cele estetyzacji naszych wsi  – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo.

– Zachęcam wszystkich do oddania głosu w tegorocznych wyborach prezydenckich – mówi Wojciech Kankowski, Burmistrz Gminy Żukowo. – Jako obywatele mamy ogromny wpływ na kształt polityki państwowej i powinniśmy z takiej możliwości skorzystać. Mieszkańcy Gminy Żukowo zawsze wykazywali się aktywnością, w ubiegłych wyborach parlamentarnych, Gmina Żukowo uzyskała najwyższy wynik frekwencyjny z gmin powiatu kartuskiego. Zachęcam tym bardziej, że do wygrania jest 30 tys. zł, a pieniądze trafią do sołectw/osiedli, które najlepiej zmobilizują się do głosowania.

– Wierzę, że gdynianie są aktywnym i świadomym społeczeństwem obywatelskim.  Nasi mieszkańcy niejednokrotnie pokazali, że gen demokracji mają we krwi, a udział w wyborach to dla nich nie tylko obywatelska powinność , ale i święto demokracji. Czy to w wyborach samorządowych czy krajowych zawsze możemy liczyć na wysoką frekwencję, wyższą niż średnia krajowa. W ostatnich wyborach parlamentarnych wzięło udział 72,5 procenta uprawnionych gdynian, podczas gdy frekwencja krajowa była o 10 punktów procentowych niższa. Bardzo bym sobie życzył, by w nadchodzących wyborach ta frekwencja była równie wysoka. Dlatego zachęcam gorąco jeszcze niezdecydowanych, by w niedzielę 28 czerwca oddali głos na swojego kandydata na Prezydenta RP – mówi Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Udział w wyborach to nasz przywilej, dzięki któremu mamy możliwość wpływu na to, jak będzie wyglądał nasz kraj. Myślę, że i tym razem możemy liczyć na aktywną postawę obywatelską Mieszkańców Gminy Władysławowo – dodaje Roman Kużel, Burmistrz Władysławowa.

Wyścig o najwyższą frekwencję odbędzie się w 3 kategoriach. Do rywalizacji zapraszamy 48 samorządów:

  • Gminy powyżej 30 tys. mieszkańców: Gdańsk, Gdynia, Miasto Tczew, Miasto Wejherowo, Rumia, Żukowo, Malbork, Sopot, Lębork, Kartuzy, Miasto Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański,
  • Gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców: Gmina Puck, Gmina Wejherowo, Reda, Sierakowice, Szemud, Kolbudy, Nowy Dwór Gdański, Luzino, Pelplin, Kosakowo, Gniew, Władysławowo, Gmina Tczew, Łęczyce, Miasto Puck, Trąbki Wielkie, Somonino, Stężyca
  • Gminy poniżej 10 tys. mieszkańców: Stegna, Pszczółki, Przodkowo, Chmielno, Nowy Staw, Gniewino, Cedry Wielkie, Linia, Przywidz, Sulęczyno, Subkowy, Lichnowy, Suchy Dąb, Jastarnia, Sztutowo, Hel, Ostaszewo, Krynica Morska.

Rezultat rywalizacji poznamy po oficjalnych wynikach Państwowej Komisji Wyborczej.  Pod uwagę będzie brana frekwencja z głosowania 28 czerwca  2020 r. W przypadku drugiej tury wyborów o wynikach akcji profrekwencyjnej będzie decydować średnia frekwencja z obu tur.

#metropoliagłosuje