Idź zagłosuj, bo wybiorą za Ciebie! – mówili dziś samorządowcy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot w Stacji Kultura w Rumi. OMGGS podsumował pierwszy etap akcji profrekwencyjnej #MetropoliaGłosuje. Przed nami druga tura wyborów 12 lipca. Gminy z najlepszą frekwencją w obu turach otrzymają w sumie 90 tys. zł. Jak zapowiadają władze miast i gmin – pieniądze trafią bezpośrednio do dzielnic, osiedli i sołectw, w które najlepiej zmobilizują się do głosowania. 

W rywalizacji bierze udział 48 miast i gmin OMGGS. Bitwa o głosy rozgrywa się w trzech kategoriach: gminy do 10 tys. mieszkańców, gminy od 10 do 30 tys. mieszkańców oraz gminy powyżej 30 tys. mieszkańców. Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają 30 tys. zł i sami zdecydują na co wydać pieniądze. Pierwszą bitwę frekwencyjną wygrywają Jastarnia z frekwencją 84,2%, Władysławowo – 78,72% oraz Sopot – 74,3%. Po kolejnej turze wyniki mogą się jednak zmienić.   2 lipca w rumskiej Stacji Kultura samorządowcy OMGGS podsumowali pierwszy etap rywalizacji #MetropoliaGłosuje.

Jest sukces kiedy porównamy frekwencję z poprzednich wyborów. Tym razem w OMGGS zagłosowało prawie 65% wyborców, w wyborach parlamentarnych było 63,6%, w wyborach prezydenckich 57,3%. Ten wzrost jest wyraźny. Głosują mieszkańcy i turyści – w Jastarni i Krynicy Morskiej jest kilkukrotnie więcej głosujących niż mieszkańców i codziennie kilkaset osób podpisuje się do głosowania – mówił Michał Glaser, Prezes Zarządu OMGGS.

Samorządowcy namawiali mieszkańców do udziału w II turze wyborów:

Nasza akcja jest skierowana do mieszkańców 48 miast i gmin, ale z racji pełnionej funkcji chcę zaapelować do całej wspólnoty regionalnej, do pozostałych miast i gmin Pomorza – idźcie na wybory, nie pozwólcie, żeby ktoś inny za Was decydował. To są niezwykle ważne wybory, które będą decydować o losie naszej ojczyzny, w jaki sposób będzie się zmieniać przez najbliższe lata. Wszystkich tych mieszkańców, którzy jeszcze nie uczestniczyli w wyborach, zachęcam, by zdecydowali się pójść i oddać swój głos, albo na jednego, albo na drugiego kandydata.  Jeżeli chcemy budować społeczeństwo obywatelskie, to każdy mieszkaniec każdej pomorskiej wsi, każdego miasta małego i dużego powinien oddać głos. Idźcie na wybory 12 lipca –  mówił Mieczysław Stuk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Bitwa metropolitalna o frekwencje trwa. Demokracja nie obroni się sama. Jedno z zadań samorządów lokalnych to także edukacja, edukacja obywatelska, są efekty, są skutki bo sami widzicie że przy kolejnych wyborach frekwencja rośnie. Karta wyborcza dla każdej obywatelki, każdego obywatela to możliwość wpływania na rzeczywistość. Do tego będziemy zawsze zachęcać. 12 lipca liczymy, że nie tylko Gdańsk, Kosakowo, Rumia, ale całe Pomorze będzie miało jak najwyższą frekwencję – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska i Prezes Rady OMGGS.

Sam obiekt, w którym jesteśmy, piękna Stacja Kultury, świadczy o tym, że samorządy to jest to, co dobrze nam wyszło w Polsce. Walczymy żeby obronić samorządy. My w przeciwieństwie do MSWiA nie jesteśmy wyrachowani. Apelujemy do wszystkich gmin, niezależnie czy popierają Pana Prezydenta Dudę czy Pana Prezydenta Trzaskowskiego –  a nie wybiórczo tylko do swoich, jak zrobili ministrowie z MSWiA dając wozy strażackie. Pamiętacie kiedyś była 40% frekwencja, byliśmy zadowoleni jak dochodziła do 50. Teraz 70%  nam nie wystarczy, stąd też ten apel walki o Polskę, aby była w Unii i miała tak piękne miejsca jak to, w którym się znajdujemy – mówił Jacek Karnowski, Prezydent Gdańska, Wiceprezes Rady OMGGS.

Gorąco zachęcamy do głosowania w wyborach 12 lipca. To my sami wybierzemy, w którym kierunku nasza ukochana ojczyzna pójdzie. Czy w kierunku bardziej scentralizowanym , czy  w kierunku zdecentralizowanym, którego ja osobiście jestem gorącym zwolennikiem, ponieważ tutaj w samorządach mieszkańcy mogą rozliczyć skutecznie swoich lokalnych polityków. Jeżeli mamy władzę centralną to nie wychodzi. Gorąco zachęcamy wybierzmy albo jeden albo drugi styl rządzeniaMichał Pasieczny, Burmistrz Rumi.

Nie możemy spocząć na laurach. Patrzymy z dumą na naszych mieszkańców we wszystkich gminach, bo wynik jest wspaniały, ale analizując wybory w Gdyni, widzę komisje, gdzie było 80-82% frekwencji i takie, gdzie było 60%, a jednej nawet poniżej. Apelujemy do wszystkich niech będzie 88,8%. Niech będzie to piękny wynik, który pokaże, że to my decydujemy. Bo jeżeli ktoś nie idzie na wybory, to nie może krytykować, że wygrał nie jego kandydat. Namawiajmy bliskich, sąsiadów, na spotkaniach, w sklepie, na plaży – idźmy na wybory Joanna Zielińska, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Dziękuję mieszkańcom za aktywność w I turze i zachęcam do jeszcze większej w drugiej. Frekwencja jest dobra, ale ma szansę być jeszcze lepsza. Dzisiaj mamy możliwość autentycznego wyboru i wpływania na to, co się dzieje. Korzystajmy z tej wolności i bądźmy odpowiedzialni. Zachęcam do udziału w wyborach. Głosujmy tak, jak nam dyktuje sumienie. Każdy głos się liczyKrzysztof Krzemiński, Burmistrz Redy.

Chcę podziękować mieszkańcom Kosakowa i Pomorza za tak dużą frekwencję. Jednak jak spojrzymy w skali Polski, ponad 35% naszych obywateli nie wzięło udziału w głosowaniu. Chciałem zaapelować, niezależnie od tego, czy jakaś gmina dostanie upragnione 30 tysięcy lub wóz strażacki, my jako mieszkańcy Polski powinniśmy spojrzeć na nasz patriotyczny, obywatelski obowiązek. To my decydujemy kto będzie rządził Polską, kto będzie sprawował mandat prezydenta Polski. Miejmy wybór na naszą przyszłość. Pójdźmy 12 lipca do wyborów. Niech ta frekwencja będzie wyższa. Niech w skali kraju wyniesie 70 %, niech w skali naszych gmin przekroczy 80%. Miejmy wpływ na naszą przyszłość, gorąco zachęcam do pójścia na wybory 12 lipca – mówił Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo.

Gorąco zachęcam do tego, żeby wspierać postawy proobywatelskie. W naszej gminie frekwencja wyniosła nieco ponad 64%. Smutne jest to, że ponad 30% mieszkańcom jest wszystko jedno. To obrazuje jak dużo jest jeszcze przed nami do zrobienia, żeby kształtować postawy proobywatelskie. Musimy budować tę świadomość już u najmłodszych. Apel do wszystkich – Polaku, Polko, idź zagłosuj, bo wybiorą za ciebieMichał Melibruda, Wójt Gminy Chmielno

Frekwencja w całej metropolii wyniosła 64,8%. W końcowym rankingu akcji #MetropoliaGłosuje ważna będzie średnia frekwencja z obu tur. Wyniki nie są przesądzone. Zachęcamy do aktywnego udziału w wyborach. Każdy głos jest ważny. Dogrywka już 12 lipca! 

#MetropoliaGłosuje