Jak co roku 4 maja swoje święto obchodzą strażacy, osoby na co dzień ratujące ludzkie życie, a także biorące udział w licznych akcjach humanitarnych. Wykazują się przy tym ogromną odwagą, zaangażowaniem i chęcią niesienia bezinteresownej pomocy innym. 

Dzisiaj, 4 maja strażacy obchodzą Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka oznaczająca ogień i gaszącą go wodę. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu świętuje zarówno państwowa, jak i wojskowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie. Po konsultacji, poprzez wspólnotę z krajowymi i międzynarodowymi strażakami, ustalono termin na dzień wspominania św. Floriana w kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków.

Święty Florian urodził się ok. 250 roku (według niektórych źródeł ok. 190 roku) w Zeiselmauer w Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 stawił się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (Anizy).

W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu organizowane są wydarzenia upamiętniające wszystkich zmarłych strażaków, wręczane są nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie oraz cywilne odznaczenia wyróżniającym się w służbie strażaków: „za Długoletnią Służbę”, „za Zasługi dla Pożarnictwa”, „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Święto strażaków jest także okazją do zaprezentowania sprzętu straży pożarnej, umiejętności funkcjonariuszy oraz codziennej pracy strażaków.

Dzień Strażaka jest także okazją do złożenia podziękowań za rzetelną służbę i ogromne zaangażowanie w wykonywaniu codziennych obowiązków bez względu na własne bezpieczeństwo. Z okazji Dnia Św. Floriana  wszystkim naszym strażakom z gminy Kosakowo składamy podziękowania za wieloletnią i ciężką pracę na rzecz lokalnej społeczności. Życzymy Wam  sukcesów w życiu zawodowym i osobistym, a także bezpiecznych powrotów z akcji oraz satysfakcji z pełnionej służby.