Tradycja wznoszenia nowych budynków nieodzownie wiąże się z zawieszaniem symbolicznej wiechy, oznajmiającej zakończenie ważnego etapu prac budowlanych. W Pogórzu, na placu budowy nowej szkoły dla 500 uczniów z naszej gminy, wiecha zawisła w środę (23 października). To jasny znak, że bryła budynku jest już gotowa, a główny ciężar prac skupi się od teraz na uzbrajaniu szkoły we wszystkie instalacje, wykańczaniu wnętrz i zagospodarowaniu otaczającego terenu.

Nowa szkoła w Pogórzu rośnie na naszych oczach – mówił podczas uroczystości zawieszenia wiechy Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – To, jak dziś wygląda plac budowy, zawdzięczamy wielu osobom zaangażowanym w cały proces projektowania budynku, wykonawcy inwestycji, pracownikom nadzoru inwestorskiego, a także zespołowi urzędników naszej gminy, którzy troszczą się o terminowe i prawidłowe realizowanie tego niezwykle ważnego dla nas zadania. W dniu zawieszenia wiechy na sklepieniu powstającej szkoły, wszystkim Państwu gorąco dziękuję.

Budynek nowej szkoły w Pogórzu składa się z trzech kondygnacji, posiada podpiwniczenie, które w przyszłości zamieni się w szatnie dla uczniów. Projekt, który został wyłoniony w konkursie dla architektów jest bardzo nowoczesny. Przewiduje przestronne wnętrza, duże powierzchnie okien, dobrze zaplanowany układ sal lekcyjnych i szkolnych korytarzy. Budynek będzie wyposażony w osobową windę, zapewniając wymaganą dostępność dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ogólna wartość inwestycji wyniesie około 20 milionów złotych.

 

Podczas uroczystości zawieszenia wiechy, przedstawiciele Urzędu Gminy Kosakowo oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się radni powiatu puckiego i Rady Gminy Kosakowo, przedstawiciele sołectw, gminnych szkół oraz wykonawców projektu i budowy inwestycji złożyli pamiątkowe podpisy na symbolicznym bloczku z betonu, jednym z kilku tysięcy składających się na bryłę budowanej szkoły.

Dochowując tradycji, podczas spotkania odśpiewany został psalm „Kto się w opiekę”, po którym wszyscy goście mieli okazję z bliska zobaczyć plac budowy. Przewodnikiem po szkolnych zakamarkach był Pan Jacek Sowiński, przedstawiciel wykonawcy i kierownik budowy nowej szkoły w Pogórzu.

Ostatnim akcentem spotkania był ciepły poczęstunek. Przy kawie toczyły się ciekawe dyskusje na temat przyszłości budowanej szkoły. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, pierwszy dzwonek dla 500 uczniów nowej szkoły w Pogórzu wybrzmi już 1 września przyszłego roku.