W poniedziałek, 9 stycznia br. zgodnie z tradycją dokonano zawieszenia symbolicznej wiechy na powstającym budynku nowego przedszkola w Mostach. To znak, że prace budowlane wkraczają już do końcowego etapu, w którym ekipa skupi się na uzbrojeniu budynku w niezbędne instalacje, wykończeniu wnętrz i zagospodarowania przyległego terenu.

Szanowni Państwo, rozwój budynków oświatowych jest bardzo ważnym elementem działania gminy Kosakowo. Na początku tej kadencji oddaliśmy do użytku nową Szkołę Podstawową w Pogórzu, w tej chwili jesteśmy na etapie realizacji dwóch przedszkoli: przedszkola w Mostach i przedszkola w Pogórzu. Ilość mieszkańców, którzy systematycznie wprowadzają się do naszej gminy powoduje, że dzieci w wieku przedszkolnym jest coraz więcej, dlatego budowanie przedszkola na 200. dzieci w Mostach i takiego samego na 200. dzieci w Pogórzu jest bardzo ważnym elementem całej polityki oświatowej w gminie Kosakowo. W tej chwili cała konstrukcja budynku w Mostach jest już zakończona i prace przeniosły się do wnętrza, trwają prace wykończeniowe. Mamy nadzieję, że budynek na wiosnę zostanie zakończony a dzieci do tego budynku zaczną uczęszczać od września tego roku – powiedział wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.

W związku z dużym napływem młodych rodzin z dziećmi występuje duże zapotrzebowanie na placówki oświatowe. Przypomnijmy, że przedszkole powstaje przy ul. Gdyńskiej w Mostach, a powierzchnia budynku wyniesie blisko 2 tys. m². W inwestycji zaplanowano m.in. kilka sal wielofunkcyjnych, zaplecze gastronomiczne dla przedszkolnej kuchni wraz ze stołówką. Całość zaprojektowano z wykorzystaniem niskoemisyjnych systemów grzewczych, układów wentylacji z odzyskiem ciepła i fotowoltaiki. W ramach prac powstanie także teren rekreacyjny dla kreatywnego rozwoju przedszkolaków, czyli tzw. ogród polisensoryczny, nowoczesna infrastruktura ze specjalnymi potrzebami w tym niepełnosprawnościami czy parking. Budowa przedszkola rozpoczęła się na początku  2022 roku i powinna się zakończyć wiosną 2023 r.

Koszt inwestycji to niecałe 17,5 mln zł, z czego 3 mln to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.