Było uroczyście, radośnie, bardzo rodzinnie i aktywnie, a nade wszystko patriotycznie. W gminie Kosakowo 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości zapamiętamy jako wielkie święto wolności w barwach biało-czerwonych. Naszą Niepodległość świętowaliśmy śpiewając Mazurka Dąbrowskiego z młodzieżą w ramach akcji „Szkoła do Hymnu”, podczas akademii patriotycznej połączonej w galą wręczenia statuetek Złotego Kłosa, na projekcji filmu „Piłsudski”, pod pomnikiem Józefa Klebby i na trasach Biegów Niepodległości w Kosakowie.

Tegoroczne obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę w gminie Kosakowo przerodziły się w wielkie święto wolności – zauważa Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Za sprawą wielu mieszkańców zaangażowanych w organizację i udział następujących po sobie akcentów niepodległościowych, ostatni weekend spędziliśmy w niezwykłej, patriotycznej atmosferze, dając liczne dowody na to, iż Niepodległość nosimy w sercu.

„Szkoła do Hymnu” zmobilizowała uczniów w całej Polsce, do jednoczesnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. W piątek (8 listopada) punktualnie o godzinie 11.11 symbolicznie w każdej szkole dało się usłyszeć „Jeszcze Polska nie zginęła (…)”. W naszej gminie, uczniowie ze szkół w Mostach i Dębogórzu Hymn śpiewali podczas wewnętrznych akademii, zaś młodzież i grono pedagogiczne ze szkoły w Pogórzu, spotkanie zorganizowali w Kosakowie przy pomniku Józefa Klebby.

To był bardzo niezwykły moment – przypomina Wójt Marcin Majek. – Do odśpiewania Hymnu włączyliśmy się wraz z pracownikami urzędu gminy, tworząc z uczniami biało-czerwoną wspólnotę.  

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości (10 listopada, w niedzielę), w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie odbyła się uroczysta akademia połączona z galą wręczenie statuetek Złotego Kłosa. Wydarzenie rozpoczęła Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo, odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. W iście patriotycznych nastrojach zaszczytnego wyróżnienia dostąpiły trzy zasłużone dla rozwoju gminy Kosakowo postaci. Pani Bożena Roszak od 18 lat pełni funkcję sołtysa Suchego Dworu, w Radzie Gminy zasiada już IV kadencję – mówi Wójt Gminy Kosakowo, Marcin Majek. – Dyrektor gminnej Biblioteki Publicznej im. Augustyna Necla, Pani Anna Paturej, troszczy się z niezwykłym zaangażowanie o naszą książnicę już od 10 lat, natomiast zasługi Pana Jerzego Włudzika, Wójta Seniora, który obecnie wspiera nasze działania zasiadając w Radzie Powiatu Puckiego są wprost nieocenione. – Jest mi niezwykle miło, że mogłem zaprosić na scenę troje tak wyjątkowych osób z grona naszych mieszkańców, wręczając im laur Złotego Kłosa.

Gala wręczenia Złotych Kłosów zebrała bardzo liczną publiczność. Tuż po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, scenę opanował żeński duet ETTA. Recital miał niezwykle niepodległościowy nastrój, utwory wyjątkowo wpisały się w obchody święta 11 listopada. Równie spójnym akcentem była projekcja filmu pt. „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy, który zakończył niedzielną część obchodów. Wszyscy goście opuszczający salę widowiskową w Pierwoszynie byli pod wrażeniem organizacji wydarzenia, o co zadbało Kosakowskie Centrum Kultury. Całość uroczystości poprowadziła Anna Padée– Kierownik Referatu ds. Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Gminy Kosakowo.

Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada rozpoczęło się w kościele pw. Antoniego Padewskiego. O godzinie 10 uroczystą mszę świętą odprawił ksiądz kanonik Jan Grzelak. Kolejnym akcentem świętowania Niepodległości było złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Józefa Klebby w Kosakowie. W akompaniamencie Chóru Morzanie wszyscy zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, a uroczystość odbywała się przy honorowej asyście Marynarki Wojennej.

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej podniosłej chwili – mówił Wójt Marcin Majek. – Wspólnie świętujemy Odzyskanie Niepodległości, którą po 123 latach zaborów wywalczyli Polacy pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jesteśmy dumni, że dziś możemy się cieszyć wolnością i mówić w ojczystym języku. Dzisiejsze spotkanie ma wyjątkowy nastrój, towarzyszą nam sztandary gminnego samorządu, organizacji i zrzeszeń oraz szkół. Cenny jest także udział żołnierzy z 43. Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości w gminie Kosakowo były Biegi Niepodległościowe zorganizowane przez Referat ds. Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Gminy Kosakowo. Poprzez aktywność sportową, swój patriotyzm postanowiło podkreślić wielu mieszkańców gminy, licznie odwiedzili nas goście z niekoniecznie najbliższych miejscowości.

W kategorii OPEN, w biegu na dystansie 10 kilometrów, na trasie prowadzącej dookoła lotniska cywilno – wojskowego, która od tego roku posiada atest PZLA zwyciężył Michał Olejnik z Gdyni, reprezentujący klub Olej Running Team, z rekordowym czasem na naszej trasie 0:31:59. Najlepszą wśród kobiet została Ewa Gwóźdź z Pogórza, z czasem 0:40:07. Pani Ewa zajęła też pierwsze miejsce w klasyfikacji mieszkanek gminy Kosakowo, a dla porządku dodajmy, że najlepszym mieszkańcem naszej gminy został Paweł Cybula, z czasem 0:37:08.
Z tego miejsca pragniemy podziękować za współpracę i pomoc organizacyjną 43. Bazie Lotnictwa Morskiego, dzięki której Kosakowski Bieg Niepodległości jest jedyny w swoim rodzaju, gdyż tylko przy tej okazji biegacze mają szansę biegu zarówno po części cywilnej jak i wojskowej lotniska.

Wszystkie wyniki:

Bieg OPEN https://elektronicznezapisy.pl/event/3614/results.html

Biegi dzieci https://elektronicznezapisy.pl/event/3891/results.html

Tegoroczne Biegi Niepodległości w naszej Gminy miały rekordową obsadę – podkreśla Marcin Majek. – Seria biegów dzieci i młodzieży oraz start w kategorii OPEN zgromadziły łącznie 777 biegaczy na mecie. Gratuluję wszystkim udziału, ukończenia zawodów, zapraszam za rok na kolejną edycję niepodległościowych biegów w Kosakowie.

Organizatorem Biegów Niepodległościowych jest Gmina Kosakowo. Partnerzy: 43. Baza Lotnictwa Morskiego, The North Event, Instytut Pamięci Narodowej o. Gdańsk.

Zapraszamy na fotorelację z biegów, w obiektywie Marcina Krauze: