Zupełnie nowy, bardzo nowoczesny i wszechstronnie wyposażony samochód ratowniczo – gaśniczy zasilił Ochotniczą Straż Pożarną w Kosakowie. Już wkrótce nasi druhowie do wszystkich akcji wyjeżdżać będą strażackim Mercedesem, który poziom bezpieczeństwa prowadzonych działań podnosi na najwyższy stopień. Pojazd, którego wartość wyniosła blisko 850 tysięcy złotych, został zakupiony ze środków budżetu gminy Kosakowo, środków własnych OSP oraz dotacji KSRG i WFOŚiGW.

To bardzo dobra wiadomość dla druhów strażaków ochotników, ale przede wszystkim dla wszystkich mieszkańców naszej gminy – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Nasze bezpieczeństwo leży w rękach dobrze wyszkolonych ratowników, którym niezbędny jest najlepszy sprzęt pomagający prowadzić skuteczne działania. Nowy samochód ratowniczo – gaśniczy, który już przyjechał do Kosakowa, spełnia z pewnością najostrzejsze wymagania w zakresie jakości i wyposażenia, cieszę się, że dzięki współpracy kosakowskiego samorządu, OSP w Kosakowie oraz wsparciu Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz WFOŚiGW, w ręce strażaków ochotników przekazujemy sprzęt najwyższej klasy.

Samochód jest bardzo wszechstronnie wyposażony, umożliwia prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych o różnym stopniu trudności – zauważa Michał Kulig, Komendant OSP w Kosakowie. –Wsiadając do nowego pojazdu, jesteśmy gotowi nieść pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, katastrofach budowlanych, gasić pożary pomieszczeń oraz łąk czy lasów, a to wszystko niezależnie od pory dnia i roku, a także terenu, w którym przyjdzie nam działać.

Pojazd wyposażony jest w narzędzia hydrauliczne, pompy wody, drabiny i sprzęt do pokonywania przeszkód (drzwi, okna, itp.) oraz bogato wyposażoną torbę medyczną. Na jego wyposażeniu oczywiście znajdują się liczne linie wodne, agregat, na dachu zainstalowane jest działko wodne oraz wysięgnik z mocnym oświetleniem. Wewnętrzny zbiornik mieści aż 4,3 tony wody do gaszenia pożarów, a wyciągarka hydrauliczna udźwignie aż 18 ton obciążenia. Sam pojazd został także wyposażony w tzw. system zraszania – w przypadku pracy w terenie objętym ogniem, wokół auta można wytworzyć wodną kurtynę, chroniącą bezpieczeństwo samych ratowników.

Kwalifikowany koszt zakupu pojazdu w ramach zadania „Zakup średniego samochodu ratowniczo gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie” wyniósł blisko 850 tysięcy złotych. Został sfinansowany z udziałem środków:

  • Gmina Kosakowo – 290.000 złotych,
  • WFOŚiGW – 260.000 złotych,
  • KSRG – 200.000 złotych,
  • OSP Kosakowo – 100.000 złotych.

Druhom strażakom ochotnikom życzymy samych udanych akcji.

 

fot. M. Krauze