Dziś, 19 września br. w symbolicznym miejscu kosakowskiej ziemi Obelisku ku czci Poległych w Obronie Kępy Oksywskiej w Mostach spotkali się samorządowcy i mieszkańcy gminy Kosakowo by dać wyraz pamięci wydarzeniom sprzed 83 lat. W dniu śmierci pułkownika Stanisława Dąbka i zakończenia bitwy o Kępę Oksywską oddajemy hołd bohaterom września 1939, czcimy ich pamięć oraz wspomnimy heroizm i poświęcenie w walce o Ojczyznę. Krwawe walki o Gdynię i Kępę Oksywską zakończyły się w dniu 19.09.1939 r. W działaniach prowadzonych od 12 września na terenie dzisiejszej gminy Kosakowo poległo kilkuset żołnierzy Wojska Polskiego walczących w szeregach 1. i 2. Morskiego Pułku Strzelców, Batalionu Marynarzy, Batalionów Obrony Narodowej oraz ochotników.

Uroczystość upamiętniająca owe wydarzenia rozpoczęła się o godz. 12:00 przy asyście honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Meldunek odebrał reprezentujący Dowódcę Garnizonu Gdynia komandor Przemysław Czernuszyc. Apel Poległych odczytał podporucznika Radosława Małeckiego. Pod Obeliskiem, tradycyjnie zostały złożone wieńce przez licznie przybyłe delegacje.

– Żołnierze, którzy na tych ziemiach zginęli, walczyli o wolną Polskę, wolną Gdynię, wolne tereny ziemi kosakowskiej i całej Kępy Oksywskiej. Ta bitwa wówczas została przegrana, zakończyła się heroiczną, bohaterską śmiercią płk. Stanisława Dąbka. Losy wojny jednak się odwróciły. Jesteśmy winni wszystkim żołnierzom, którzy tu walczyli, przelewali krew, tracili życie w obronie tych ziem, pamięć i cześć. By pamięć o nich nigdy w nas nie zginęła – mówił dziś wójt gminy Kosakowo Marcin Majek.

Kwiaty składał: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim, reprezentujący Dowódcę Garnizonu Gdynia komandor Przemysław Czernuszyc, delegacja z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, w imieniu senatora Sławomira Rybickiego dyrektor Biura Senatorskiego Grzegorz Kuleta, w imieniu radnych gminy Kosakowo przewodniczący rady Andrzej Śliwiński i Mirosława Piotrowska, w imieniu sołtysów gminy Kosakowo Józef Melzer, Jacek Hennig, Alina Merchel, w imieniu Powiatu Puckiego Jerzy Włudzik oraz Anna Padee, w imieniu koła Platformy Obywatelskiej gminy Kosakowo przewodnicząca koła i wiceprzewodnicząca rady powiatu puckiego Anna Wojtunik, w imieniu Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo generał brygady związku Władysław Paciuch, płk. związku Antoni Wica, płk. związku Janusz Golonka, płk. związku Andrzej Łęgocki, w imieniu gminnych instytucji kultury dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla Anna Paturej wraz z dyrektorem Kosakowskiego Centrum Kultury Tomaszem Świerczem, w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Krystyna Krystaszek i Mirosława Freicher, w imieniu Stowarzyszenia Regionalnego Chóru “Morzanie” prezes Ewa Browarczyk, w imieniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu dyrektor Halina Foltynowicz, w imieniu Szkoły Podstawowej w Kosakowie dyrektor Monika Pawlicka z uczniami, imieniu Szkoły Podstawowej w Mostach nauczyciel Dagmara Miotk, w imieniu Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Pogórzu dyrektor Rafał Juszczyk, w imieniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dyrektor Małgorzata Borek, w imieniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej prezes Wojciech Pera oraz wiceprezes Antoni Horabik, w imieniu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr. 21 w Gdyni kwiaty składa prezes koła kmdr porucznik dr Marek Sikorski wraz z delegacją.

Po złożeniu wieńców została odprawiona polowa msza święta w intencji bohaterów, którą celebrował ks. Kamil Zakaszewski wikariusz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie, a oprawę muzyczną zapewnił chór Morzanie pod kierownictwem dyrygenta Pawła Nodzaka oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. 

Dziękujemy wszystkim delegacjom oraz mieszkańcom za złożenie hołdu poległym w obronie naszej ziemi oraz za udział w uroczystości.

Fot. Marcin Krauze