W niedzielę 8 maja br. odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie w kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. przy cmentarzu parafialnym w Kosakowie.

Dokładnie 77 lat temu, 8 maja 1945 roku umilkły ostatnie strzały w toczącej się od 1939 roku drugiej wojnie światowej. Dziś, w rocznicę Dnia Zwycięstwa samorządowcy i lokalna społeczność spotkała się w symbolicznym miejscu, aby oddać cześć i hołd walczącym o wolność spoczywającym na kosakowskim cmentarzu 120 żołnierzom. Dzisiaj świętując zwycięstwo, lecz w cieniu toczącej się w Europie wojny, która od dziesięcioleci wydawała się niemożliwością. Obecnie szczególnie doceniamy to, co świętujemy. To zwycięstwo sprzed 77 lat smakuje i brzmi inaczej, niż jeszcze chociażby w zeszłym roku. Dzisiejsza uroczystość nabrała bardziej wyjątkowej niż dotychczas oprawy. Po wielu latach miejsce pielęgnujące wśród mieszkańców pamięć o tamtych wydarzeniach wymagało rewitalizacji, aby godnie wspominać dzieje tych, którzy zginęli za naszą wolność.

Wiązankę złożyli: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim oraz ks. kanonikiem Janem Grzelakiem, delegacja z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, przedstawiciele Rady Gminy Kosakowo Lucyna Sorn i Michał Przysiecki, sołtys Mostów Alina Merchel, sołtys Dębogórza Józef Melzer, sołtys Pierwoszyna Ewa Purska, w imieniu Rady Powiatu Puckiego oraz koła Platformy Obywatelskiej Gminy Kosakowo Anna Wojtunik, w imieniu Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo Władysław Paciuch i Antoni Wica, w imieniu gminnych instytucji kultury dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla Anna Paturej wraz z dyrektorem Kosakowskiego Centrum Kultury Tomaszem Świerczem, w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego prezes Danuta Tocke wraz z Łucją Klawikowską, w imieniu gminnych instytucji oświatowych delegacja nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu, Szkoły Podstawowej w Kosakowie oraz Szkoły Podstawowej w Pogórzu, w imieniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dyrektor Małgorzata Borek, w imieniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PEKO dyrektor Tomasz Drozdowski, w imieniu spółki Kosakowo Sport dyrektor zarządu Dariusz Schwarz, w imieniu Stowarzyszenia Regionalnego Chóru „Morzanie” Lidia Kaszuba, Bożena Strzelec oraz Alicja Krauze, w imieniu służb bezpieczeństwa komendant komisariatu Policji w Kosakowie starsza aspirant Magdalena Ginda, w imieniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej Antoni Horabik oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr. 21 w Gdyni kwiaty składał prezes związku wraz z delegacją.