104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość i stała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej. Atmosferę tej wyjątkowej chwili tak opisywał ówczesny premier Jędrzej Moraczewski: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!”. Dziś i my spotykamy się w tym symbolicznym na kosakowskiej mapie miejscu, by dać wyraz wdzięczności i radości z bycia obywatelami wolnego kraju.

Na pamiątkę tego wydarzenia, od lat w gminie Kosakowo odbywają się uroczystości w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, na które składa się gala nagród Złote Kłosy, tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem działacza niepodległościowego Józefa Klebby w Kosakowie oraz Bieg Niepodległości.

W tym roku przed dzień święta 11 listopada, odbędzie się uroczystość wręczenia wyróżnień Złotego Kłosa. Statuetki są przyznawane mieszkańcom i lokalnym działaczom za szczególne zasługi w kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych, promowanie gminy, jej społeczności oraz wkład w rozwój przedsiębiorczości. Pierwsze wyróżnienia wręczono w 2005 r. Symbolikę Złotego Kłosa zaczerpnięto z gminnego herbu. 

Oficjalne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10:00 (11 listopada br.) od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Antoniego Padewskiego w Kosakowie, po której nastąpi przejście pochodem pod pomnik Józefa Klebby w Kosakowie (vis a vis Urzędu Gminy). Na miejscu zostanie odśpiewany hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz pod pomnikiem samorządowcy i lokalna społeczność złoży wiązanki kwiatów. 

Prawdziwym zwieńczeniem obchodów będzie XVI Bieg Niepodległości, czyli 10 kilometrowa trasa po terenie kosakowskiego lotniska. Start punktualnie o godz. 12.oo, przy parking P1, ul. gen. W. Andersa (teren lotniska Kosakowo). Poprzednie edycje tego biegu cieszyły się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczestników, jak i kibiców, którzy dopingowali biegaczy. Zachęcamy do zapisów na XVI Bieg Niepodległości pod linkiem – TUTAJ.

Serdecznie zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach!