10 listopada o godz. 17 uroczyście rozpoczęły się obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości w gminie Kosakowo, podczas których wójt gminy Kosakowo Marcin Majek tradycyjnie wręczył statuetki Złotego Kłosa. W piątek 11 listopada odbyła się w kosakowskiej parafii msza św. w intencji ojczyzny, po której w symbolicznym miejscu – przy pomniku niepodległościowego działacza kaszubskiego Józefa Klebby w Kosakowie spotkali się samorządowcy, przedstawiciele wojska, służb mundurowych i mieszkańcy, by dać wyraz wdzięczności i radości z bycia obywatelami wolnego kraju. Zwieńczeniem świętowania był XVI bieg niepodległości po kosakowskim lotnisku.

Wyróżnienie statuetką Złotego Kłosa ma charakter symboliczny. Nagroda wręczana jest od 2005 r. osobom, które przyczyniają się do rozwoju oraz promowania gminy, jej społeczności jak i kultywują tradycje i wartości patriotyczne.

W obecności pocztu sztandarowego gminy Kosakowo oraz pocztów gminnych szkół podstawowych z Dębogórza, Mostów oraz Pogórza obchody z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęto w siedzibie Kosakowskiego Centrum Kultury w czwartkowy wieczór 10 listopada Mazurkiem Dąbrowskiego odegranym przez Orkiestrę Dętą Gminy Kosakowo pod batutą Zbigniewa Kostrzewskiego. Ze sceny rozbrzmiały także „Legiony” w wykonaniu orkiestry.

W tym roku z rąk wójta statuetkę Złotego Kłosa odebrali Zbigniew Kostrzewski, Wojciech Niemkiewicz oraz Kazimierz Wierzbicki.

Tradycyjnie w trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i dyplomy strażakom z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Kosakowie oraz  druhom z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Kosakowo. Tego wieczoru również przysięgę składali nowi członkowie drużyny.

Uroczystość zakończyła się wzruszającym programem artystycznym pod tytułem  „Droga do Niepodległej”. W muzycznym spektaklu wystąpiły młode, utalentowane wokalistki: Weronika Przychodzeń, Zuzanna Plaga, Zuzanna Jaworowicz, Klaudia Groth oraz Anna Wolna. Wiersze recytowały aktorki z Młodzieżowego Teatru Gminy Kosakowo – Amelia Kobylińska oraz Sofia Astafieva.

Sylwetki laureatów Złotego Kłosa 2022 prezentujemy poniżej.

Kontynuacja obchodów Święta Niepodległości tradycyjnie nastąpiła w dniu 11 listopada.

Przy pomniku Józefa Klebby w Kosakowie zebrali się samorządowcy, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy, aby wziąć udział w uroczystych obchodach 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Program lokalnych uroczystości w dniu 11 listopada rozpoczęła o godzinie 10:00 msza święta w intencji Ojczyzny odprawiana w kościele pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego w Kosakowie. W dalszej części obchodów pod pomnikiem działacza niepodległościowego oraz mieszkańca gminy Kosakowo Józefa Klebby nastąpiło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego wraz z Orkiestrą Dętą Gminy Kosakowo.

Przybyłych gości powitał gospodarz gminnych uroczystości wójt gminy Kosakowo Marcin Majek. Pod pomnikiem kwiaty złożyły następujące delegacje: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim oraz ks. kanonik Jan Grzelak, Delegacja z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński, radna Bożena Roszak i radny Marcin Buchna, sołtys Dębogórza Józef Melzer oraz Rewy Jacek Hennig, członek Zarządu Powiatu Puckiego Jerzy Włudzik, przewodnicząca koła Platformy Obywatelskiej gminy Kosakowo i wiceprzewodnicząca rady powiatu puckiego Anna Wojtunik oraz członek zarządu koła Andrzej Barlikowski, generał brygady Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo Władysław Paciuch oraz Daniel Malanowski, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla Anna Paturej wraz z dyrektorem Kosakowskiego Centrum Kultury – Tomaszem Świerczem, prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Aleksandra Pająk, wiceprezes Danuta Tocke oraz Franciszek Sorn, członkowie Stowarzyszenia Regionalnego Chóru “Morzanie” – Lidia Kaszuba i Ewa Leszczyńska, dyrektor Monika Pawlicka wraz z uczniami, dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PEKO Tomasz Drozdowski, dyrektor zarządu spółki Kosakowo Sport Dariusz Schwarz, komendant straży gminnej Marcin Wittbrodt i starszy inspektor Zbigniew Zabrocki, prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej Wojciech Pera wraz z Katarzyną Leszczyńską oraz delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr. 21 w Gdyni.

Podczas niepodległościowego spotkania asystę honorową pełnili żołnierze 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Poczty sztandarowe stowarzyszeń i związków działających na terenie naszej gminy swoją obecnością podniosły rangę uroczystości. Ten ważny moment swoim występem uświetnił lokalny zespół Kosakowianie.

Niepodległość na sportowo

Święto Niepodległości w naszej gminie uczciliśmy również na sportowo. Tradycyjnie po raz 16. tego dnia punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczął się Bieg Niepodległości na dystansie 10 km, który zgromadził rzeszę chętnych. W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości sympatycy biegu mogli uczcić w ten sposób to wyjątkowe święto. Więcej informacji o biegu przeczytają Państwo w odrębnym artykule.

Sylwetki laureatów Złotego Kłosa 2022

Zbigniew Kostrzewski ur. 7 lutego 1953 r. w Kaliszu. Instrumentalista, klarnecista, saksofonista, nauczyciel, kapelmistrz, założyciel Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo. Swoją pasję i miłość do muzyki wyniósł z domu rodzinnego, gdzie tradycje muzyczne, a w szczególności te związane z muzyką klasyczną były mocno  zakorzenione i pielęgnowane od pokoleń. 

Po ukończeniu Wojskowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku w klasie klarnetu, pan Zbigniew rozpoczął swoją karierę muzyka w Orkiestrze Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, z którą zdobył m.in. I miejsce na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Świeradowie-Zdroju. Jako muzyk może poszczycić się wieloma występami nie tylko w całej Polsce ale i za granicą. Swoją muzyczną karierę rozwijał także, będąc członkiem Big Bandu, z którym dał kilkadziesiąt koncertów muzyki rozrywkowej w kraju jak i poza granicami Polski. Był nie tylko aktywnym muzykiem zasilającym szeregi orkiestr i zespołów, ale również ma na swoim koncie zawodową ścieżkę nauczyciela w klasie klarnetu Szkoły Muzycznej I stopnia w Wejherowie. W swoim dorobku zawodowego muzyka może poszczycić się karierą tamburmajora, koncertmistrza oraz kapelmistrza. Swoją muzyczną drogę w gminie Kosakowo rozpoczął w 2015 r. od stworzenia od podstaw Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo z inicjatywy ówcześnie piastującego stanowisko wójta Jerzego Włudzika. Muzycy pod batutą swojego dyrygenta uświetniają wiele wydarzeń w gminie Kosakowo, w tym m.in. Dni Gminy Kosakowo, Dożynki, lokalne festyny, imprezy plenerowe oraz cykliczne święta państwowe. Orkiestra ze swoim kapelmistrzem nie tylko występuje na terenie gminy, ale zapraszana jest również do udziału w wielu wydarzeniach i przeglądach orkiestr dętych. Postać Pana Zbigniewa została opisana w Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej. W zawodowej karierze zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej kochającej żony Grażyny. Prywatnie ojciec dwojga dorosłych dzieci oraz dziadek czworga wnucząt. Miłośnik muzyki filmowej oraz literatury faktu. Czas wolny spędza aktywnie, pływając lub jeżdżąc na rowerze. 

Wojciech Niemkiewicz – urodzony 5 lutego 1958 roku w Sopocie. Pan Wojciech ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku – kierunek trenerski. Jego całe młodzieńcze i dorosłe życie związane jest ze sportem. Wyczynowo trenował dziesięciobój lekkoatletyczny, najpierw w barwach LKS Puck potem w szeregach Sopockiego SKLA. Pod koniec 13-letniej kariery zawodniczej  rozpoczął z powodzeniem pracę z uzdolnioną lekkoatletycznie młodzieżą. Przez ponad 30 lat pracy trenerskiej jego wychowankowie zdobyli ponad 50 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, a wychowanka Daria Urbaniak, 7-krotna medalistka Mistrzostw Polski była również finalistką pierwszych Mistrzostw Świata do lat 18 w rzucie dyskiem rozegranych w Bydgoszczy.
Wojciech Niemkiewicz od 12 lat jest mocno związany z gminą Kosakowo i Szkołą Podstawową w Pogórzu. Jest założycielem klubu sportowego ULKS Skoczek Pogórze, w którym od 10 lat realizuje swoje sportowe pasje.
Najkrótszym podsumowaniem tego klubowego 10-ciolecia  jest  aktualnie  105  członków, (2022), 2. pozycja klubu w rankingu wojewódzkim (w kategorii -U-16) i ponad 350 zdobytych medali na imprezach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej.
Wsparcie władz szkoły i gminy ma tutat kluczowe  znaczenie.
Wojciech Niemkiewicz uwielbia pracę z młodzieżą i dziećmi. Według  niego gmina Kosakowo jest pełna talentów sportowych, którym tylko trzeba dać szansę . Jego największym marzeniem jest szkolenie młodych sportowców na pięknym, profesjonalnym gminnym stadionie lekkoatletycznym. Wierzy, że pierwszym medalistą olimpijskim w naszej gminie będzie lekkoatleta.

Prywatnie szczęśliwie żonaty z (jak twierdzi) wyjątkową kobietą, która jest jego największym wsparciem i inspiracją do działania. Ma dwóch  synów i ich rodziny są szczęśliwym dopełnieniem całości. Najlepiej odpoczywa pracując na stadionie…. lub w ogrodzie. 

Kazimierz Wierzbicki – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, specjalność trenerska, dyscyplina: koszykówka. Instruktor koszykówki, narciarstwa i siatkówki, przedsiębiorca i wizjoner. W latach 1999-2014 prezes zarządu Trefl SA, aktualnie prezes zarządu Stowarzyszenia Trefl Pomorze, które m.in. koordynuje prace trzech spółek sportowych: drużyny siatkówki męskiej, siatkówki żeńskiej i koszykówki męskiej. W 1985 r. założył firmę Trefl. Pierwsze puzzle wyprodukował w garażu za pomocą maszyny zaprojektowanej przez brata. Dziś firma Trefl kontroluje około 70 % polskiego rynku puzzli i 15-20 % gier planszowych. Swoje produkty eksportuje do 50 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych. Firma Pana Wierzbickiego może poszczycić się współpracą z prawdziwymi gigantami rozrywki, którzy odsprzedają licencję – Disney, Warner Bros, Mattel czy Cartoon Network. Jest założycielem Studia Trefl, aktualnie KAZstudio, w którym powstają animacje pt. „Bobaski i Miś” czy ”Rodzina Treflików”. Ten ostatni serial poza Polską emitowany jest także w Niemczech, Czechach, Austrii, na Węgrzech oraz dostępny jest na platformie Netflix w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Kazimierz Wierzbicki o początku kariery opowiada w następujący sposób:

„Wtedy (w 1985 roku) trzeba było ogromnej determinacji i tytanicznej pracy, żeby stworzyć coś własnego. Niezmiennie jednak od kontekstu historycznego, jak zawsze w biznesie, ważny był pomysł. Ten zrodził się podczas mojego tournée z drużyną koszykarską Spójni Gdańsk po Europie Zachodniej. Tam u jednych z gospodarzy zauważyłem na ścianie wykonane z puzzli i oprawione obrazy znanych malarzy. To był moment olśnienia, ponieważ w Polsce wówczas nikt tego nie robił.”

Fot. S. Tomaszewska oraz M.Krauze