Od 27 lutego rząd wprowadza obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Oznacza to, iż nie będzie można stosować kominów, szalików, chust, bandan i przyłbic. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki. Zasady te obowiązują do 14 marca.

Sytuacja u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego też osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu.

Dane na temat liczby zakażeń wskazują znaczący dzienny przyrost zachorowań. Dzisiaj odnotowano ponad 12 tys. nowych zachorowań. Tydzień temu liczba ta wynosiła 8,7 tys., a więc z dnia na dzień liczba zakażeń dynamicznie wzrasta, to prawie 3,5 tys. przypadków więcej niż tydzień temu. Możemy także zauważyć wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce, a także pierwszy przypadek mutacji południowoafrykańskiej.

Od 27 lutego powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim jest szczególnie trudna, dlatego też rząd obostrza zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Od soboty zamknięte zostaną galerie handlowe, teatry, kina, muzea, galerie sztuki, hotele,baseny i korty tenisowe. Zostały również podjęte decyzje o powrocie do nauczania zdalnego klas  I-III, gdyż bieżące dane wskazują wysoki odsetek zakażonych pracowników przedszkoli i żłobków – 7%, a także wysoką liczbę uczniów na nauczaniu zdalnym w tym regionie – 6.69%.

Obowiązujące zasady do 14 marca

 • od 27 lutego zakrywanie ust i nosa wyłącznie maseczką

Od 1 marca do 14 marca:

 • Hotele  – dostępne dla wszystkich z zachowaniem reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal nieczynne.
 • Stoki otwarte.
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
 • Siłownie nadal zamknięte.
 • Restauracje – możliwość wydawania posiłków na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną wprowadza się od 27 lutego zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:

 • hotele,
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii
 • kina, teatry, muzea, galerie sztuki
 • baseny i korty tenisowe.