Od dzisiaj (28 maja) łagodzenie obostrzeń w zakresie korzystania z restauracji, basenów i siłowni. Dane epidemiczne w ostatnim czasie są zadowalające, widoczny jest spadek liczby zakażeń, a także osób przebywających w szpitalach. Sytuacja ta pozwala na stopniowe odmrażanie gospodarki i powrót do normalności.

Przypomnijmy, co się zmieni i na jakich zasadach według zaplanowanego przez rząd harmonogramu.

28 maja 2021 (piątek)

GASTRONOMIA WEWNĘTRZNA – w lokalu

 • maks. 50 proc. obłożenia
 • dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Imprezy okolicznościowe w lokalu (m.in. wesela i komunie)

 • maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)

SPORT – kryte obiekty sportowe, baseny

 • dla wszystkich
 • 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni)

Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi

 • limit do 250 osób

Siłownie, kluby fitness, solaria

 • limit 1 osoba na 15m2
 • reżim sanitarny

29 maja 2021 (sobota)

EDUKACJA – szkoły podstawowe i średnie

 • stacjonarnie wszyscy uczniowie
 • reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na odejście od regionalizacji. W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa.

Już teraz możemy korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.

Otworzyły się również galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2w z zachowaniem reżimu sanitarnego, galerie handlowe i sklepy budowlane, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness&spa). Można również organizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19

4 czerwca 2021 (piątek) wracają koncerty oraz spotkania i wydarzenia biblioteczne.

Imprezy plenerowe będą się odbywały w reżimie sanitarnym:

 • limit 250 osób – osób zaszczepione nie wliczane są do limitu
 • udostępnienie widzom co drugiego miejsca na widowni lub zachowania odstępu 1,5 metra pomiędzy widzami, w przypadku braku wyznaczonych miejsc.

Więcej informacji – TUTAJ oraz TUTAJ