We wtorek, 25 kwietnia br. została odsłonięta tablica upamiętniająca bohaterstwo polskich żołnierzy obrońców września 1939 roku na kapliczce pw. św. Marka w Kazimierzu. 

Uroczystość rozpoczął punktualnie o godzinie 17:00 gospodarz wsi Kazimierz sołtys Grzegorz Flatau witając przybyłych gości wśród których znaleźli się m. in. wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Rumi ks. Zbigniew Hul, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kosakowie Anna Paturej, dyrektor biblioteki „Stacja Kultury w Rumi” Dariusz Rybacki, sołtysi i radni oraz mieszkańcy gminy Kosakowo. 

Po przywitaniu przez sołtysa wsi Kazimierz, głos zabrał wójt gminy Kosakowo Marcin Majek. 

Następnie proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Rumi ks. Zbigniew Hul odprawił nieszpory z okazji święta patrona wsi Kazimierz, ponieważ wówczas we wtorek przypadało wspomnienie świętego Marka, który jest patronem pisarzy, notariuszy, murarzy, szklarzy, koszykarzy oraz hodowców bydła.

Po nabożeństwie głos zabrał inicjator utworzenia tablicy pamiątkowej przewodniczący Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK Dariusz Dębski, który w swojej przemowie przedstawił rys historyczny oraz nawiązał do tego jak ważne jest to przedsięwzięcie. 

Po wystąpieniu nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonał wójt gminy Kosakowo Marcin Majek oraz sołtys Kazimierza Grzegorz Flatau, a Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo odegrała hymn państwowy. Uroczystość uświetnił swoim występem również Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie”, który wyśpiewał pieśni religijne. 

Na zakończenie sołtys podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy pamiątkowej oraz przybyłym na tę uroczystość do Kazimierza gościom. 

Fot. Marcin Krauze