Ćwiczenie realizowane będzie we współpracy z przedstawicielami służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, m.in. Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz innymi podmiotami współdziałającymi. Urząd Gminy Kosakowo także bierze udział w ćwiczeniu. Zadaniem Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie symulowanie reakcji na scenariusze wskazane przez oficera łącznikowego i testowanie procedur związanych z ewentualną ewakuacją mieszkańców gminy.

W związku z prowadzonym szkoleniem mieszkańcy mogą zauważyć zwiększoną obecność żołnierzy, pojazdów wojskowych oraz służb mundurowych, a także realizację epizodów taktycznych w przestrzeni publicznej. Podkreślamy, że ćwiczenie ma charakter szkoleniowy i prowadzone będzie z zachowaniem obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Żołnierze nie będą wykorzystywać ostrej amunicji.

Ewentualne odgłosy lub działania pozoracyjne wynikają wyłącznie ze scenariusza ćwiczenia. Prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju oraz stosowanie się do poleceń służb porządkowych i organizatorów ćwiczenia. Ćwiczenie „Ognista Kwadra–26” ma na celu doskonalenie współdziałania wojska i służb odpowiedzialnych za reagowanie kryzysowe oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców regionu.