OnkoRejs Granicami Polski 2019 dotarł do Rewy

Od 23 do 29 czerwca 2019 r. prawie 200 osób pokonało łącznie blisko 1500 km, by pokazać, że nawet z rakiem można i trzeba żyć pięknie i aktywnie. Uczestnicy IV OnkoRejsu Granicami Polski podczas marszu organizowali spotkania profilaktyczne, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę.

Po raz czwarty około 200 osób, z różnych stron Polski m.in. z Polic i Kołobrzegu wyruszyło, żeby pokazać, że z rakiem można wygrać, ale zwycięstwo nie jest możliwe bez profilaktyki.

Na pomysł zorganizowania onkomarszu 4 lata temu wpadła Magdalena Lesiewicz, prezes fundacji Onkorejs – Wybieram Życie. W marsz angażuje się cała Polska: Lębork, Kalisz, Konin Słupsk czy Sandomierz. Zazwyczaj się nie znają, ale mają wspólnego wroga – raka, który dla jednych jest wspomnieniem, a dla innych ciągłą walką.

Onkomarsz to 200 osób z różnych stron kraju, które pokonując 14 tras, idą granicami Polski. Mają ponad 1500 km do pokonania.

– Właśnie po to jesteśmy, żeby wspierać się nawzajem. Te marsze to nie są tylko marsze amazonek, tylko ogólnie ludzi chorych na nowotwory wszelakiego typu. Fajna jest taka impreza, bo pokazuje tę siłę ludzi we wspólnej walce z rakiem – powiedziała uczestniczka marszu Anna Krupińska, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Kołobrzegu.

Jesienią 74 osoby popłyną w kolejnym już onkorejsie, pokazując, że choroba nie odebrała im radości z życia, ale dała siłę do codziennej walki o swoje zdrowie i innych.

Na raka umiera na świecie ponad 8 milionów osób rocznie, w Polsce ponad 100 tysięcy.

Marsz w 2019 roku obejmował 14 tras i w tym roku tak jak w poprzednim, uczestniczki dotarły do Rewy, gdzie przywitała je radna gminy Kosakowo Bożena Roszak oraz pracownik urzędu gminy Joanna Dalecka, wręczając gminne upominki oraz zapraszając do odwiedzenia gminy Kosakowo za rok.

Na każdej trasie maszerowały grupy około 10 osobowe. Każdą trasą opiekowały się koordynatorzy tras – wolontariusze Fundacji Onkorejs Wybieram Życie, którzy są również osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Ale organizacja tego projektu będzie możliwa tylko dzięki wspólnej pracy wszystkich uczestników marszów oraz dzięki pomocy lokalnych społeczności, samorządów, którzy wspierają piechurów.

Organizatorem IV Onkorejsu Granicami Polski jest Fundacja Onkorejs– Wybieram Życie, wokół której powstała cała społeczność wspierająca uczestników Onkorejsów. Załoganci, piechurzy – osoby po przejściach nowotworowych – wspólnie prowadzą stronę internetową www.onkorejs.pl, stronę www.facebook.pl/onkorejs, organizują wiele inicjatyw.

Dzięki pracy na rzecz wspierania innych chorych, popularyzacji badań profilaktycznych, szukania sponsorów, współpracy z mediami następuje ich aktywizacja. Osoby chore czytające historie uczestników rejsów, wspierające ich i angażujące się w ich działalność, widzą, że osoby chore też mogą realizować duże i małe wyzwania, że mogą żyć normalnie i cieszyć się życiem.

 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/OnkoRejs/

www.onkorejs.pl