W piątek, 27 listopada br. w nowo wybudowanym przedszkolu w Mostach w bardzo radosnej, przepełnionej entuzjazmem i uśmiechami atmosferze odbyło się pierwsze pasowanie na przedszkolaka. 54 dzieci z grup Krabików, Muszelek i Koników Morskich zostały oficjalnie przedszkolakami.

Wójt gminy Kosakowo Marcin Majek oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mostach Anna Szymborska przywitali dzieci życząc im powodzenia podczas rozpoczynającego się nowego etapu w ich życiu.

Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mostach pod opieką Lucyny Sorn przygotowały dla wszystkich przybyłych gości, a w szczególności dla pasowanych maluchów niespodziankę – krótką inscenizację legendy o Mikołajku Nadmorskim. Dzieci z przejęciem słuchały opowiadania i podziwiali grę aktorską starszych kolegów.

Podczas uroczystości, każda z grup przedszkolaków zaprezentowała krótki repertuar słowno-muzyczny co nadawało bardzo uroczysty i przeuroczy ton wydarzeniu. Po recytacjach i muzycznych pląsach nastąpił moment ślubowania.

Uroczyste pasowanie na przedszkolaka poprzedzała przysięga:

„Przyrzekamy co dzień rano buzię zawsze mieć roześmianą – PRZYRZEKAMY

Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i swoje Panie mocno kochać –PRZYRZEKAMY

Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować – PRZYRZEKAMY

Przyrzekamy, choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie bawić się w tej sali – PRZYRZEKAMY

Przyrzekamy buty samemu zakładać i na leżakowaniu nie rozmawiać– PRZYRZEKAMY”

Ten szczególny dzień ma duże znaczenie dla maluchów, ponieważ jest to symboliczne powitanie ich w przedszkolnej społeczności gdzie rozpoczynają nową przygodę. To wyróżnienie, które buduje poczucie przynależności i akceptacji. Dzieci czują się ważne i docenione, gdy są pasowane na przedszkolaków, co wzmacnia ich poczucie własnej wartości i pomaga w budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Wspólne świętowanie tworzy więź między nimi i buduje poczucie wspólnoty a także buduje trwałe wspomnienia wśród dzieci.

To był na pewno wyjątkowy dzień, który dzieci będą wspominały przez cały okres przedszkolny.