Półkolonie terapeutyczne w Gminie Kosakowo! Dzieci z niepełnosprawnościami aktywnie spędzają wakacje.
Tegoroczne wakacje w Gminie Kosakowo to czas szczególny dla najmłodszych mieszkańców z niepełnosprawnościami. Dzięki inicjatywie Pełnomocników Wójta ds. Osób z Niepełnosprawnościami, zrealizowano kolejną edycję półkolonii terapeutycznych.
Po sukcesie zimowej odsłony projektu „Ferie bez barier – Mamy tę moc!”, organizatorzy z radością powrócili z letnią edycją. W sierpniu 2025 roku odbywają się dwa turnusy wakacyjnych półkolonii, podczas których dzieci nie tylko odpoczywają, ale przede wszystkim rozwijają swoje umiejętności i spędzają czas w atmosferze bezpieczeństwa, akceptacji i radości.
Półkolonie terapeutyczne w Gminie Kosakowo odbywają się w salach gimnastycznych, salkach terapeutycznych oraz na pływalni Centrum Sportowego Kosakowo. Dzieci spędzają wakacje w przyjaznym środowisku, uczestnicząc w aktywnościach, które łączą zabawę z terapią. Ćwiczenia w wodzie prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów i rehabilitantów z firmy Aquareh Rehabilitacja i dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników. Zajęcia na basenie wspierają rozwój motoryczny, koordynację ruchową oraz budują poczucie pewności siebie. Dla wielu dzieci to nie tylko forma terapii, ale także źródło radości i sposób na przełamanie barier – wszystko odbywa się w atmosferze wsparcia, zrozumienia i dobrej zabawy.
– Półkolonie terapeutyczne to coś więcej niż wakacje. To bezpieczna przestrzeń rozwoju, radości i integracji. Chcemy, by każde dziecko w naszej gminie mogło czuć się zauważone i wspierane – mówi Przemysław Burmer, Pełnomocnik Wójta ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Poniżej prezentujemy zdjęcia z zajęć, które odbyły się 5 i 8 sierpnia.
– Tworzymy gminę otwartą na wszystkich mieszkańców. Półkolonie to przykład działań, które budują wspólnotę bez barier i odpowiadają na realne praktyczne potrzeby dzieci z Gminy Kosakowo – mówi Eunika Niemc, Wójt Gminy Kosakowo.
Letnie półkolonie terapeutyczne to nie tylko wypoczynek, ale przede wszystkim budowanie relacji, rozwój kompetencji i dobra zabawa bez barier. Ważnym elementem tegorocznych półkolonii były praktyczne ćwiczenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie. Uczestnicy uczyli się, jak prawidłowo zachować się podczas pływania wpław oraz w sytuacjach awaryjnych na jednostkach pływających, takich jak żaglówki. Zajęcia obejmowały m.in. zasady korzystania z kamizelek asekuracyjnych, sposoby udzielania pomocy innym oraz ćwiczenia prowadzone na prawdziwej żaglówce. Dzięki temu dzieci mogły w bezpiecznych warunkach zdobyć wiedzę i doświadczenie, które w przyszłości mogą uratować zdrowie, a nawet życie.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu – razem tworzymy przestrzeń otwartą na potrzeby każdego dziecka.
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Maja Siemiątkowska
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Maja Siemiątkowska
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Maja Siemiątkowska
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. Lechosław Dzierżak
- Półkolonie w Gminie Kosakowo / fot. AquaReh
ℹ️ Organizatorzy i kontakt:
📌Organizatorem półkolonii jest Gmina Kosakowo, a nad całością czuwają Pełnomocnicy Wójta ds. Osób z Niepełnosprawnościami.
📌 Pokój nr 04 – Urząd Gminy Kosakowo
📞 Tel.: 58 660 43 04
📧 justyna.sekida@kosakowo.pl
📧 przemyslaw.burmer@kosakowo.pl
tekst: Maja Siemiątkowska / fot.: Maja Siemiątkowska, Lechosław Dzierżak












