W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na Ukrainie, a co za tym idzie, z coraz większym napływem naszych wschodnich sąsiadów do Polski oraz pierwszych rodzin na teren gminy, pragniemy poinformować, że Urząd gminy Kosakowo wspiera wszystkich uchodźców w następujących sprawach:

  • zakwaterowanie – gmina koordynuje bazę adresów, pod którymi uchodźcy znajdą schronienie,
  • zbiórka potrzeb – gminny punkt zbiórki rzeczy potrzebnych Ukrainie, znajdujący się w hali sprzedaży Przystani Rybackiej w Mechelinkach przy ul. Nadmorskiej 32, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-20:00,
  • sprawy urzędowe – prowadzenie ewidencji ludności (tymczasowy meldunek), oświata (zapewnienie edukacji przedszkolnej i szkolnej),
  • transport –przewóz do punktu recepcyjnego w Gdańsku,
  • wolontariat – przyjmujemy wszelkie zgłoszenia w zakresie możliwości udzielenia przez mieszkańców pomocy uchodźcom w ramach wolontariatu,
  • tłumaczenie – koordynujemy pracę tłumaczy wolontariuszy mogących wspomóc w tłumaczeniu (j. ukraiński/rosyjski).

W celu ww. spraw prosimy kontaktować się z gminnym koordynatorem ds. pomocy dla Ukrainy pod adresem mailowym: pomagamukrainie@kosakowo.pl lub nr tel.: 798-980-338.

Ponadto prosimy o zgłaszanie przebywających na terenie gminy osób uciekających przed konfliktem na Ukrainie. Zgłoszenia zawierające: imię, nazwisko i wiek uchodźcy oraz adres, pod którym przebywają wraz z numerem kontaktowym do osoby goszczącej przyjmowane są pod adresem mailowym: oc@kosakowo.pl.

Według najnowszych doniesień do Polski wjechało już ponad pół miliona obywateli Ukrainy. Ci obywatele zaczynają pojawiać się także w naszej gminie. Stąd wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek, apeluje, aby wszyscy okazali im maksimum serca, dobroci, żeby wszystkie te osoby poczuły się w gminie jak u siebie w domu, żeby mogli tutaj spokojnie i bezpiecznie przetrwać ten trudny czas.

Pełną treść apelu wójta wysłuchać można w filmiku poniżej.