Nawiązujące do bałtyckiej fali i nadmorskich traw, lekkie w kształcie i nad wyraz nowoczesne. Takie jest nowe logo Gminy Kosakowo, które zostało wyłonione w ramach konkursu #zalogujkosakowo. Autorem projektu jest zespół grafików z gdyńskiego Studia 102, koordynowany przez Tomasza Smorgowicza. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 3000 złotych, a od dziś nasza gmina będzie używać nowego znaku graficznego, który posłuży do promocji wszelkich wydarzeń, będzie widoczny w przestrzeni publicznej i w Internecie, na gminnych upominkach, koszulkach, flagach czy banerach.

Na rozstrzygniecie naszego konkursu #zalogujkosakowo czekaliśmy z niecierpliwością – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Konkurs na nowe logo naszej gminy ogłosiliśmy pod koniec marca, już w czasie narodowej kwarantanny, liczyliśmy na to, że zdolni graficy wykorzystają swój wolny czas na zaprojektowanie grafiki, która najlepiej odda nasze oczekiwania.

Zadanie dla grafików nie było łatwe, bowiem, przed ogłoszeniem konkursu mieszkańcy, w internetowej ankiecie, wskazali swój obraz lokalnej ojczyzny. Nowy znak graficzny musiał odwoływać się do skojarzeń gminy jako miejsca rodzinnego, turystycznego, aktywnego, ale także rozwojowego, edukacyjnego i ekologicznego.

We wtorek (19 maja) komisja konkursowa, w składzie której znaleźli się doświadczeni pracownicy naszego urzędu i przedstawiciel Rady Gminy rozpoczęła przeglądanie aż pięćdziesięciu przesłanych zgłoszeń – informuje Marcin Majek. – Część autorów przesłała kilka propozycji projektów nowego logo. Dało się zauważyć, iż większość była bardzo starannie wykonana, a wizje nowego znaku graficznego, były bardzo zróżnicowane. Projekty były inspirowane zarówno naszym położeniem geograficznym, otaczającą fauną i florą, część autorów podpierała się grafiką naszego herbu. Cześć autorów na pierwszym planie stawiała na obraz gminy rodzinnej, inni podkreślali przywiązanie do korzeni kaszubskich. Dziękuję wszystkim autorom za przesłane projekty, praca w komisji przy próbie wyłonienia zwycięzcy była dużą przygodą i przyjemnością.

Ostatecznie komisja, jednogłośnie zdecydowała, że nowym znakiem graficznym Gminy Kosakowo będzie „fala” zaprojektowana przez zespół z gdyńskiego Studia 102 w składzie: Patrycja Kiryluk, Adam Piskorz, Maciej Janiszewski, koordynowany przez Tomasza Smorgowicza.

Przy tworzeniu logotypu wiele pracy w zespole poświęciliśmy na wyszukanie elementów, które będą w sposób prawdziwy i naturalny oddawać charakterystykę Kosakowa – informuje Tomasz Smorgowicz. – Wspólnie pracowali projektanci, ale także osoby, których zadaniem było wyszukanie cech i form, w sposób pełny oddających klimat i emocje związane z miejscem.  Nasze pierwsze myśli krążyły wokół elementów morskich, jednak zdecydowaliśmy się na krok w kierunku abstraktu o dużo większej pojemności znaczeniowej. Drugim motywem, który przyświecał naszej pracy, było ukazanie w znaku dużej dynamiki i zmian, które zauważalne są w Kosakowie. Stąd ostateczna forma emanuje lekkością, powabem. Wpisuje się  także w bardzo nowoczesny nurt projektowy połączony z tym co dla miejsca nieodzowne, czyli fal, nadmorskiego brzegu oraz roślinności.

 

– W obszarze kolorystki zależało nam na uchwyceniu pełnego wymiaru barw, które tworzą atmosferę miejsca. Stąd zastosowany w znaku gradient przechodzi od kolorów morskich do zieleni traw i letniego słońca na wydmach.

Już w najbliższych dniach nowe logo Gminy Kosakowo trafi, na przykład, na stacje do naprawy rowerów, które zostaną zainstalowane w Rewie, Kosakowie, czy Mechelinkach. Z biegiem czasu, w przestrzeni otwartej, w Internecie i przy różnych okazjach nowy znak graficzny będzie cieszył oko mieszkańców i gości spoza naszego terenu. Będzie jasno wskazywał na charakter naszej gminy i przywoływał dobre skojarzenia, niewykluczone, że będzie zachętą do kolejnych odwiedzin.

Podczas pracy komisji konkursowej, poza nagrodą główną w wysokości 3000 złotych, wyróżniono cztery prace autorstwa Pauli Graczyk z Poznania, Olgi Deptuły z Mostów, Mateusza Chlebek z Pogórza oraz Weroniki Fidelak z Wielunia.