W piątek, 28 kwietnia br. wójtowie gminy Kosakowo sprawdzili jak postępują prace na budowie gminnego przedszkola w Mostach. Wraz z właścicielami firmy Marbud – głównym wykonawcą robót i kierownikami budowy zweryfikowali stan zaawansowania prac wykończeniowych. Wszyscy dokładają wszelkich starań, aby placówka była jak najlepiej przygotowana i wyposażona na przyjęcie pierwszych dzieci już w nadchodzącym 2023/2024 roku szkolnym. 

Na budowie przedszkola w Mostach obecnie prowadzone są roboty wykończeniowe polegające m.in. na wykonywaniu posadzek, montażu balustrad schodowych, podwieszanych sufitów i oświetlenia, malowane są ściany, a w łazienkach podłączane są umywalki, sedesy i inne elementy ceramiczne oraz armatury kończącej instalacje ciepłej i zimnej wody w konkretnych punktach odbiorczych.

Na zewnątrz budynku prowadzone są prace związane z zagospodarowaniem terenu, montowane są elementy infrastruktury placu zabaw, trwa nasadzenie zieleni i chodników. W ostatnim czasie został również ogłoszony przetarg na wyposażenie meblowe i pomoce dydaktyczne dla dzieci. 

Przypomnijmy, że przedszkole powstaje przy ul. Gdyńskiej w Mostach, a powierzchnia budynku wyniesie blisko 2 tys. m². W inwestycji zaplanowano m.in. kilka sal wielofunkcyjnych, zaplecze gastronomiczne dla przedszkolnej kuchni wraz ze stołówką. Całość zaprojektowano z wykorzystaniem niskoemisyjnych systemów grzewczych, układów wentylacji z odzyskiem ciepła i fotowoltaiki. W ramach prac powstanie także teren rekreacyjny dla kreatywnego rozwoju przedszkolaków, czyli tzw. ogród polisensoryczny, nowoczesna infrastruktura ze specjalnymi potrzebami dla osób z niepełnosprawnościami czy parking.

Budowa przedszkola rozpoczęła się na początku 2022 roku i powinna  zakończyć się wiosną 2023 r.

Koszt inwestycji to niecałe 17,5 mln zł, z czego 3 mln to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu gminy.