Gmina Kosakowo otrzymała decyzję o pozwoleniu na budowę budynku wielofunkcyjnego, hangaru łodziowego, sauny i toalety publicznej wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą, w tym infrastrukturą turystyczno-rekreacyjną i komunikacyjną na terenie przestani morskiej w Mechelinkach.

Ideą przedsięwzięcia jest kompleksowe zagospodarowanie terenu przy ul. Nadmorskiej w Mechelinkach pomiędzy kanałem zrzutowym a przystanią z wyłączeniem obszaru zrewitalizowanego tzn. skansenu rybackiego.

W ramach projektu zakłada się:

• realizację budynków w tym: budynku wielofunkcyjnego, hangaru łodziowego, toalet publicznych, sauny;
  • rozbiórkę istniejącego budynku świetlicy, obiektów gospodarczych i kontenerowych;
  • budowę parkingu dla samochodów osobowych z miejscami obsługi kamperów i stacją ładowania samochodów elektrycznych;
  • budowę placu łodziowego połączonego z istniejącym slipem,
  • budowę placu zabaw i siłowni zewnętrznej;
  • budowę chodników i ścieżki rowerowej;
  • budowę punktu gromadzenia odpadów;
  • realizację małej architektury;
  • budowę ogrodów deszczowych;
  • nasadzenia zieleni;

• przebudowę i częściowy remont ul. Nadmorskiej;
  • przebudowę istniejących rowów melioracyjnych;
  • budowę i przebudowę instalacji oświetlenia terenu;
  • budowę kanalizacji teletechnicznej;
  • budowę i przebudowę przyłączy elektroenergetycznych;
  • budowę i przebudowę sieci kanalizacji deszczowej;
  • budowę przyłączy i instalacji kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej;
  • przebudowę sieci gazowej;
  • budowę przyłączy gazu.

Na obszarze objętym opracowaniem zaprojektowano:

• budynek wielofunkcyjny – dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, zawierający salę integracyjną (wielofunkcyjną) z zapleczem i tarasem widokowym, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenie administracji oraz sale szkoleniowe szkółek żeglarskich;
  • budynek hangaru łodziowego – jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, zawierający trzy niezależne przestrzenie służące do konserwacji i przechowywania jachtów oraz sprzętu żeglarskiego;
  • budynek sauny – jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, zawierający saunę suchą koedukacyjną z zapleczem sanitarno-szatniowym;
  • budynek toalet publicznych – jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, zawierający węzły sanitarne oraz prysznic.

Budynek wielofunkcyjny zlokalizowano dłuższym bokiem równolegle do ulicy Nadmorskiej, tworząc z hangarem łodziowym i istniejącym budynkiem rybaka, budynkiem sauny i istniejącym budynkiem mieszkalnym wnętrze urbanistyczne. Zaprojektowany zespół zabudowy oddziela przestrzeń klubu żeglarskiego od strefy komunikacji kołowej oraz zapewnia jej otwarcie na wodę. Pomiędzy budynkami wyznaczono przestrzeń dla działań klubów żeglarskich w formie placu łodziowego z bezpośrednim dostępem do slipu. Tereny klubu żeglarskiego zostały skomunikowane z istniejącym skansenem i obecnym terenem przystani morskiej, stanowiąc system ogólnodostępnych, wzajemnie powiązanych przestrzeni publicznych. Toalety publiczne zaprojektowano bezpośrednio przy parkingu dla kamperów.

W północnej części terenu zaprojektowano parking powierzchniowy przeznaczony na 125 miejsc postojowych w tym w I etapie budowy 73 miejsca dla parkowania samochodów osobowych (w tym 5 przystosowane dla osób niepełnosprawnych) oraz w II etapie 52 miejsca postojowe (w tym 1 przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz 4 stacje szybkiego ładowania elektrycznych samochodów osobowych). Wzdłuż zachodniej granicy parkingu zaprojektowano 2 miejsca postojowe dla kamperów wraz ze stacjami ładowania oraz stanowisko serwisowe kamperów z zrzutem wody szarej i czarnej z kaset WC oraz punktem zasilania w energię elektryczną i wodę pitną.