Dziś, 22 listopada br. wójt gminy Kosakowo Marcin Majek ponownie spotkał się z Radą Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Pogórzu. Podczas wspólnego dialogu zostały szczegółowo omówione kwestie dotyczące budowy szkoły modułowej oraz aktualna sytuacja w szkole. Cieszymy się, że wypracowane podczas rozmów działania przechodzą w fazę realizacji i uczniowie SP Pogórze wkrótce pozyskają dodatkowe przestrzenie do edukacji.

Od czerwca br. odbywają się spotkania włodarza gminy z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Pogórzu, które mają jeden cel – wspólne poszukiwanie rozwiązań dla dobra dzieci i najlepszych warunków do nauki dla nich. Podczas środowego spotkania wójt gminy przedstawił na jakim etapie jest rozbudowa budynku szkoły o pomieszczenia modułowe, które zapewnią dzieciom pełen komfort nauki. Dodatkowe pomieszczenia modułowe będą pod względem BHP i wymogów sanitarnych w pełni przygotowane do przyjęcia dzieci.

Przypomnijmy, że szkoła modułowa to system, który świetnie sprawdza się w Europie, a przoduje w Skandynawii, która znana jest z wysokiego poziomu edukacji i kładzie na jej jakość oraz komfort nauki dzieci olbrzymi nacisk. Szkoły modułowe to również rozwiązanie stosowane w Trójmieście. Przykładem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku Osowej, który również borykał się z problemem przeludnienia swojej placówki oświatowej.

7 listopada 2023 r. Starosta Pucki wydał pozwolenie na rozbudowę szkoły podstawowej w Pogórzu o skrzydło modułowe, a 15 listopada br. decyzja ta stała się ostateczna. Tym samym zatwierdzono projekt zagospodarowania działki i projektu architektoniczno-budowlanego oraz udzielono pozwolenia na budowę, które obejmuje przebudowę i rozbudowę szkoły o skrzydło modułowe na terenie działki nr 119/3 w Pogórzu.

Od samego początku gmina Kosakowo deklarowała, że chce jak najszybciej rozwiązać problem przestrzeni dla dzieci w Szkole Podstawowej w Pogórzu. W czerwcu podpisaliśmy umowę na projektowanie rozbudowy szkoły w Pogórzu o skrzydło modułowe. I co nas bardzo cieszy, w listopadzie, czyli już po 5 miesiącach, udało się uzyskać ostateczne pozwolenie na budowę tego obiektu. Tak jak już wcześniej zadeklarowaliśmy, w grudniu zostanie ogłoszony przetarg i jeśli wszystko dobrze pójdzie w przyszłym roku dzieci ze szkoły w Pogórzu będą miały do dyspozycji nowe sale edukacyjne i od 1 września 2024 roku zakładamy, że problem zmianowości, jeżeli nie zostanie w stu procentach wyeliminowany, to zostanie zmniejszony do minimalnego w pełni akceptowalnego poziomu. To co jeszcze ważne, systematycznie spotykamy się z radą Rodziców, przedstawiamy i omawiamy wszelkie rozwiązania. Cieszę się bardzo z tego dialogu i mam nadzieję, że po zakończeniu całej procedury wszyscy, zarówno Gmina Kosakowo, Rada Rodziców, jak i przede wszystkim dzieci będą z tego rozwiązania bardzo zadowolone – mówi wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek. 

Zatwierdzona dokumentacja przewiduje rozbudowę budynku szkoły podstawowej w Pogórzu o 3-kondygnacyjne modułowe skrzydło dydaktyczne bez podziemia wraz z niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi (wodociągową, elektroenergetyczną, niskoprądową, teleinformacyjną, piorunochronną i wentylacji mechanicznej). Nowe skrzydło połączone zostanie z istniejącym budynkiem szkoły przez budynek sali gimnastycznej, projektowanym łącznikiem w poziomie parteru. Dodatkowo inwestycja zakłada przebudowę istniejącej ściany zewnętrznej budynku szkoły, a także usunięcie kolizji projektowanej rozbudowy z istniejącymi elementami infrastruktury zewnętrznej.

 

W nowym obiekcie powstanie m.in. osiem sal lekcyjnych, szatnia, toalety oraz zaplecze socjalne. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami w grudniu planowane jest ogłoszenie przetargu na wybudowanie nowego skrzydła pogórskiej szkoły. Jeżeli projekt będzie realizowany zgodnie z planem to w 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogórzu będą miały do dyspozycji nowe pomieszczenia edukacyjne.