Rok temu, 4 grudnia, w sali Kosakowskiego Centrum Kultury w Pierwoszynie w sposób niezwykle doniosły rozpoczęliśmy uroczystą 83. sesję Rady Gminy Kosakowo świętowanie 50-lecia istnienia gminy. Zainaugurowaliśmy świętowanie jej złotego jubileuszu, które trwało przez cały mijający rok wypełniony wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, spotkaniami. 20 grudnia, rok później odbyło się wydarzenie stanowiące zwieńczenie tego wyjątkowego dla kosakowskiej społeczności czasu.

Gmina na fali | 50 lat w kadrze – to tytuł albumu wydanego z okazji półwiecza istnienia gminy, która jak ponad 2300 innych w Polsce została powołana do istnienia na mocy ustawy z 29 listopada 1972 r. o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych, którą kilka dni później przypieczętował dokument szczebla wojewódzkiego z Gdańska. Jedna spośród 2300, ale jakże dla nas wyjątkowa.

Album powstawał miesiącami, a wręcz trzeba powiedzieć – latami… trudno było zebrać doświadczenie tego, co się na kosakowskiej ziemi przez ostatnie 5 dekad wydarzyło. Starano się uwiecznić wszystko, czym gmina była i jest. Autorzy i redakcja podjęła się tego karkołomnego zadania i w 176 stronach zamknięto zarówno w słowach jak i w kadrach 50 lat gminy Kosakowo. 20 grudnia br. efekt tych zmagań został z wielką radością i dumą przedstawiony, bo praca nad tym zbiorowym dziełem pokazała, jak wiele miejsc, spraw, osób, nazwisk, twarzy składa się na te 2 słowa: gmina Kosakowo.

Na finiszu tego wyjątkowego jubileuszu składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim, którzy na co dzień współtworzą niezwykłą wspólnotę mieszkańców gminy Kosakowo, w której możemy na siebie wzajemnie liczyć. Życzę, byśmy, będąc dumni z naszej historii, z podniesioną głową patrzyli w przyszłość. Życzę gminie, by dalej tak pięknie się rozwijała, by pokolenia po nas następujące mogły patrzeć na nią z taką dumą, z jaką i my na co dzień na nią patrzymy. I byśmy byli świadkami tego, jak realizują się i spełniają nasze marzenia o tym miejscu – mówił wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek.

Wybrane karty tej książki zwanej albumem i zdjęcia w nim użyte zostały przedstawione uczestnikom wydarzenia podczas krótkiej prezentacji multimedialnej. 

Po symbolicznej prezentacji nastąpił moment, w którym współautor dzieła Karol Dettlaff opowiedział kilka słów o poczynionym wydawnictwie. Następnie na scenę został zaproszony autor części historycznej Zdzisław Kryger.

Nie zabrakło licznych słów gratulacji i podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do wydania Gmina na fali | 50 lat w kadrze.

Całość wydarzenia zwieńczył występ zespołu Chantersi. Grupy czterech muzyków: Anny Bladowskiej, Jerzego Czuczmana, Mariana Kopackiego i Karola Dettlaffa, mieszkańców gminy Kosakowo, wywodzących się z całkowicie odmiennych na pierwszy rzut ucha środowisk muzycznych, od klasyki po jazz i poezję śpiewaną, tworzący jednak dzięki temu osobliwą mieszankę różnych stylów i interpretacji. 

Album już wkrótce w zasobach Biblioteki Publicznej im. Augustyna Necla w Kosakowie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tym rodzimym dziełem. 

Fot. Marcin Krauze