W czwartek, 23 marca br. w Chëczy Nordowëch Kaszëbów w Kosakowie odbyła się promocja książki autorstwa Teresy Hoppe pt. „Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii”. 

Wydarzenie przybrało formę ciekawej rozmowy z autorką dzieła, którą poprowadził pracownik kosakowskiej biblioteki Zdzisław Kryger. W dyskusję włączała się również licznie przybyła do siedziby kosakowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego publiczność. Serdecznie gratulujemy autorce Teresie Hoppe wydania drugiej pozycji książkowej. Pod koniec spotkania jego uczestnicy chętnie nabywali książki wzbogacone o dedykacje autorki.

Zarząd główny Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego uchwałą z 15 października 2022 r. ustanowił, że 2023 roku patronować będzie Antoni Abraham. Wybór padł na tego działacza społecznego i wybitego bojownika o polskość Kaszub, ponieważ w bieżącym roku obchodzona jest 100. rocznica śmierci bohatera.

Podczas wydarzenia miało również miejsce ogłoszenie wyników międzyszkolnego konkursu plastycznego „Opowiem Wam o Abrahamie”, którego ideą było przedstawienie wiedzy o tym kaszubskim bohaterze. Organizatorem konkursu było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o. Dębogórze-Kosakowo oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mostach. Nagrody laureatom konkursu wręczył wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, prezes kosakowskiego oddziału zrzeszenia Aleksandra Pająk oraz dyrektor szkoły w Mostach Anna Szymborska. 

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy pomysłowości i estetyki wykonania prac. 

Książkę „Antoni Abraham (1869-1923). Zarys biografii” można znaleźć wśród zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla. Zachęcamy do jej lektury.