Właśnie dobiega końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) czyli inicjatywa Komisji Europejskiej, która odbywa się od 2002 r. w dniach 16-22 września. To sztandarowa kampania informacyjna KE na temat zrównoważonej mobilności miejskiej, celem której jest promocja transportu publicznego, proekologicznych idei transportu i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Dzięki podejmowanym działaniom nastąpi zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w miastach czy gminach, poprawa płynności ruchu i ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne i na ich obszarach funkcjonalnych. Takie działania podejmuje również gmina Kosakowo, która prężnie rozwija się pod kątem chociażby budowania ścieżek rowerowych z tej okazji zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego właśnie takim inwestycjom. 

Historia tworzenia tras ścieżek rowerowych w gminie Kosakowo rozpoczęła się tak naprawdę w 2013 roku. Wówczas tzw. droga popiołowa od ulicy Puckiej przez Dębogórze Wybudowanie i Kazimierz została przekazana do gminy Kosakowo i na jej podstawie została stworzona pierwsza ścieżka rowerowa. W tym samym okresie powstała również ścieżka rowerowa m.in. przy ulicy Derdowskiego, a także przy ul. Wiejskiej w Pogórzu i w Kosakowie – mówi wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek.

To jednak nie jedyne ścieżki rowerowe w gminie Kosakowo, które powstały na przełomie ostatnich lat. Ponadto w planach są kolejne, m.in. ścieżka rowerowa wiodąca od ul. Derdowskiego do ul. Gdyńskiej w Mostach czy łącząca sołectwa Mechelinki i Mosty. Finalnie w planach jest pojawienie się tzw. systemu ścieżek rowerowych w gminie Kosakowo. Wszystko, aby promować  wspomniane proekologiczne idee transportu i wpłynąć na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, ale i polepszyć jakość życia mieszkańców i wyjść naprzeciw im oczekiwaniom.

Aby poznać więcej szczegółów, zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu poświęconego wieloletnim działaniom gminy dotyczącym budowaniu specjalnych tras dla miłośników jednośladów, z których już dziś mogą korzystać, ale i tych, które dostępne będą w niedalekiej przyszłości. Mowa jest także o przystąpieniu gminy do Systemu Roweru Metropolitalnego MEVO. Zapraszamy.