Straż Gminna Kosakowo wraz z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Kosakowo serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców gminy zarówno mniejszych jak również większych do udziału w konkursie plastycznym pt. „STOP SMOG – DBAMY O NASZĄ GMINĘ” tworząc plakat antysmogowy w formacie A3.

Co to jest SMOG?
Smog jest zanieczyszczeniem powietrza wynikającym m.in. z działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Przyczyną powstania jest np. palenie w piecach rzeczami, których spalać nie wolno, spaliny fabryk oraz spaliny samochodów. Smog ma przykry zapach i przypomina mgłę, a utrzymuje się gdy nie ma wiatru, który mógłby wywiać go z ulic. O smogu mówimy najczęściej w okresie jesienno – zimowym.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?

1. Wspierać zielone płuca gminy – dbać by drzew oraz krzewów było w Naszym ogrodzie jak najwięcej.
2. Ograniczyć swój ruch samochodowy – załatwiać na raz kilka spraw, by nie jeździć kilka razy.
3. Ogrzewać swój dom energią elektryczna lub gazem
4. Reagować na spalanie śmieci, których palić nie wolno.

Prace konkursowe można składać do  31 października 2023 roku.

Wykonane plakaty należy dostarczyć do Urzędu Gminy Kosakowo przy ul. Żeromskiego 69 do Biura Obsługi Interesantów, z informacją konkurs „STOP SMOG – DBAMY O NASZĄ GMINĘ”.

Mieszkańcy do dzieła – czekamy na Wasze prace!

Pliki do pobrania: Regulamin konkursu wraz z załącznikami