Kaczki są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu. Obecność tych wodnych ptaków, a zwłaszcza możliwość ich dokarmiania, często stanowi atrakcję dla rodzin spacerujących w okolicy stawów lub po terenach nadmorskich. Takie wizyty powodowały, że dieta zwierząt opierała się głównie na szkodliwym dla nich pieczywie. Sytuację tę mają zmienić pojawiające się na terenie  naszej gminy Ptasie Bufety.

Ptasie Bufety  stanęły w czterech miejscowościach  – Dębogórze, Kosakowo, Mechelinki i Rewa.

Wszystko, co trzeba zrobić, aby skorzystać z ptasiego bufetu, to włożyć dwuzłotową monetę do wrzutnika, podstawić rękę pod dozownik i wykonać pełen obrót pokrętła – wówczas otrzymamy garść ziaren, którymi śmiało można częstować kaczki.

Biały chleb, którym najczęściej karmione są kaczki, zawiera dużo soli, węglowodanów oraz białka. Nadmiar tych związków organicznych jest szkodliwy dla zdrowia. Ponadto pieczywo szybko wchłania wodę, przez co pleśnieje i staje się trujące. Dlatego też dieta, która długotrwale bazuje na chlebie, powoduje u kaczek szereg różnych schorzeń, doprowadzając nawet do deformacji skrzydeł, a w konsekwencji do śmierci.