W dniach 29-30 czerwca 2019 r. w Mechelinkach odbył się Baltic Independent Film Festival.

To nowe wydarzenie na mapie polskich festiwali filmowych. Jego celem jest promowanie młodych twórców oraz ich filmów. Punktem kulminacyjnym była gala, w trakcie której zostały ogłoszone wyniki konkursu. Spośród 250 zgłoszeń z całego świata jury wybrało 33 filmy w pięciu kategoriach: fabuła, dokument, animacja i eksperyment oraz nagroda za najlepsze zdjęcia ufundowane przez firmę Cinelight.

Było twórczo, inspirująco i swobodnie. Gościliśmy znanych filmowców, szkoły filmowe, instytuty finansujące kino, dystrybutorów i przedstawicieli domu produkcyjnego Papaya. Dwa dni były bardzo intensywnie wypełnione ciekawymi spotkaniami, wykładami, prezentacjami, warsztatami i pokazami filmowymi. Zaczynaliśmy od „Śniada ń Filmowych”, następnie w namiocie panelowym odbywały się spotkania ze znakomitymi gośćmi: m.in. z Krzysztofem Zanussim, Konradem Śniadym, Marianną Zydek, Agnieszką Suchora i wielu innych.

Na scenie odbywały się warsztaty dla dzieci pt. „Jak powstaje Film”, a równolegle w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie emitowano filmy nominowane w konkursie oraz projekcje specjalne połączone ze spotkaniami z twórcami.

Każdy dzień zakończony był pokazami filmów konkursowych. Wszystko odbyło się w malowniczej, nadmorskiej scenerii i kameralnej atmosferze.