Podczas poniedziałkowej konferencji Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, iż jeszcze dzisiaj pojawią się zmiany w przepisach w formie rozporządzenia dotyczące złagodzenia obostrzeń co do uczniów, które będą obowiązywały od 5 stycznia br.

Przypomnijmy, iż obowiązujący od jesieni przepis zabraniał wychodzenia z domu dzieciom i młodzieży do 16. roku życia w dni powszednie bez opieki osoby dorosłej w godzinach 8-16 i miał obowiązywać również w czasie trwania ferii zimowych tj. od 4 do 17 stycznia.

Mieliśmy bardzo dużo wniosków dotyczących sytuacji, że mamy okres ferii, które niestety nie są tymi prawdziwymi feriami, które mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Dlatego chcielibyśmy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły samodzielnie przebywać poza miejscem zamieszkania – mówił Adam Niedzielski Minister Zdrowia.

Zgodnie z nowymi zasadami dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą już uzależnione od osób dorosłych by wyjść z domu.

Stosowne rozporządzenie ma się ukazać jeszcze dzisiaj.

Na poniedziałkowej konferencji zapowiedziano również codzienną publikację danych dotyczących dystrybucji szczepionek i liczby zaszczepionych osób.

 –Od dzisiaj zaczynamy publikować codzienne dane nt. liczby szczepień, osób zaszczepionych i dystrybucji szczepień. Te dane będą przedstawiane przez ministerstwo zdrowia – przekazał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w poniedziałek.

15 stycznia zostanie uruchomiona rządowa podstrona, na której znajdą się informacje dot. zaszczepionych osób, w tym dane demograficzne czy geograficzne. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy na przygotowanej podstronie internetowej na https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Szef Kancelarii Premiera potwierdził również, iż 15 stycznia Polska ma osiągnąć gotowość operacyjną, do tego by rozpocząć zapisy na szczepienia na COVID-19. Zastrzegł jednak, iż termin ten uzależniony jest od tempa dostaw szczepionek od producentów.