Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień, do 18 kwietnia – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej (7 kwietnia) konferencji prasowej. Zaakcentował, iż decyzja odłożona jest o tydzień, gdyż rząd obserwuje trend ilości zakażeń, co jest również powiązane z trudną sytuacją względem obłożenia łóżek w szpitalach.

Obostrzenia obowiązujące na terenie całego kraju.

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Galerie handlowe – tak jak do tej pory– pozostają zamknięte, z wyjątek stanowią: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, księgarnie,salony prasowe.

Na poczcie, targu i placówkach handlowych obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Nadal pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetycznepozostają zamknięte

Żłobki i przedszkolanadal pozostają nieczynne. Wyjątkiem stanowi sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport działalność obiektów sportowych ogranicza się wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. stoki narciarskie, baseny, sauny, solaria, kluby fitness i siłownie.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – nadal pozostają zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

więcej tutaj