Ostatni dzień sierpnia to nie tylko pożegnanie wakacji, ale również zakończenie sezonu dla ratowników, którzy pracowali na trzech strzeżonych kąpieliskach w naszej gminie, Rewie i Mechelinkach.

Kąpieliska w gminie Kosakowo funkcjonowały od 1 lipca do 31 sierpnia br., każdego dnia w godzinach 9.00 – 17.00. W tym okresie ratownicy wodni przeprowadzili 31 akcji ratowniczych w godzinach pracy funkcjonowania kąpielisk oraz odnotowali sześć dni, w trakcie których wywieszono czerwoną flagę oznaczającą zakaz kąpieli z powodu złych warunków atmosferycznych. W tym trzy dni, w których wystąpiło skażenie wody powstałe w wyniku zakwitu sinic. Ratownicy codziennie uaktualniali dane w zakresie warunków panujących na kąpieliskach na stronie internetowej www.kosakowosport.pl oraz na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektora Sanitarnego.

default

Ponadto zostały przeprowadzone zajęcia z pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą z elementami pierwszej pomocy i korzystania z kąpielisk dla ponad 160 dzieci ze szkółek Rewa Surf oraz Aloha Kiteboarding. Podopieczni chętnie uczestniczyli w zajęciach. Nabyli wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz zapoznali się z pozorowanymi akcjami ratunkowymi w wodzie. Na stronie internetowej Serwisu Kąpieliskowego prowadzonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego można było również znaleźć powyższe informacje.

Ratownictwo to nie tylko nowoczesne techniki i sprzęt, ale także wykwalifikowana kadra ratownicza, przede wszystkim liczy się zaangażowanie i za to chciałbym podziękować ratownikom pracującym na plażach, a w szczególności koordynatorowi zespołu ratowników Panu Grzegorzowi Haberko. To dzięki takim ludziom plażowicze mogą czuć się u nas bezpiecznie – podkreśla koordynator zespołu obiektów nadmorskich Michał Matejowski.

Przypomnijmy, że 21 czerwca w ramach obopólnej współpracy gmin Kosakowa i miasta Gdyni podpisaliśmy porozumienie w sprawie współdziałania przy prowadzeniu kąpieliska strzeżonego pod nazwą Gdynia Babie Doły. Kontynuacja wspólnych działań miała na celu zapewnienie  bezpieczeństwa osobom korzystającym z wód na terenie obu gmin w letnim sezonie kąpielowym w 2022 roku.

żródło: kosakowosport.pl