Szanowni mieszkańcy,

wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, Gmina Kosakowo podjęła szeroko zakrojone działania, których celem jest poprawa stanu powietrza oraz zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców.

Od dnia 15 lutego 2021r. w naszej gminie działa system monitoringu jakości powietrza, który pozwala na bieżąco śledzić poziom zanieczyszczeń.

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Syngeos – Nasze Powietrze na telefony komórkowe z systemem Android oraz IOS (Apple). Aplikacja poinformuje o bieżącym stanie powietrza w Państwa okolicy. Bazuje ona na własnej infrastrukturze czujników oraz na danych pobieranych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), dzięki czemu dane są bardzo szczegółowe i aktualne. Oprócz stężenia pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5 oraz PM10 – w aplikacji można sprawdzić aktualną temperaturę, wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Aplikacja łączy się automatycznie z najbliższym czujnikiem na podstawie uruchomionej w telefonie lokalizacji, pozwalając również na wyszukanie i dodanie dowolnej miejscowości w Polsce, która podłączona jest do sieci Syngeos lub GIOŚ.

Zachęcamy do korzystania z informacji przesyłanych przez system.

Bieżąca wiedza o stanie zanieczyszczeń, ma służyć mieszkańcom do podejmowania decyzji o pobycie na zewnątrz budynków osób, szczególnie narażonych na działanie smogu (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu oddechowego).

Gmina Kosakowo, która sfinansowała montaż czujników, pragnie by miały one również działanie prewencyjne, uświadamiające mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza, ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. oraz ogrzewanie domów słabej jakości paliwem.

Poniżej przedstawiamy wygląd aplikacji.

Aby sprawdzić stan powietrza, wybierz lokalizację: