Już tradycyjnie w tłusty czwartek o poranku, włodarze gminy Kosakowo częstowali podróżujących komunikacją miejską mieszkańców słodkimi pączkami. Podróżujący nie kryli zaskoczenia tą miłą akcją, która osłodziła im poranną drogę. Dzisiejsze spontaniczne spotkania były również doskonałą okazją do ciekawych rozmów z napotkanymi mieszkańcami.

Tłusty czwartek to wieloletnie tradycyjne polskie święto, które obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tradycja sięga średniowiecza i ma związek z przygotowaniami do okresu postu, który rozpoczyna się następnego dnia, czyli w Wielki Piątek.  Obyczaj nakazuje, aby właśnie w tym dniu zjeść przynajmniej jednego pączka, by przez cały rok nie opuszczało nas szczęście.

Dzisiaj po godzinie 7mej  z przystanku Kosakowo Urząd Gminy odjechał pierwszy autobus, do którego z koszami pełnymi pączków wsiedli wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz zastępcą Marcinem Kopitzkim. Akcja spotkała się z zadowoleniem i życzliwością podróżujących.

Ta słodka kilkuletnia tradycja porannego rozdawania pączków przez włodarzy na terenie gminy Kosakowo zyskała wielu zwolenników. Smaczne pączki na pewno przynoszą radość wszystkim, którzy mają okazję skorzystać z takiej inicjatywy, a także powodują uśmiech na twarzach przechodniów.

Aby jednak nie było tak słodko – z przymrużeniem oka 😉 przypominamy o wartościach kalorycznych tych pyszności. Zjedzenie jednej sztuki pączka może nam przysporzyć nawet 400 kalorii, jest to jednak wartość umowa, gdyż wiele zależy od składu i receptury jego przygotowania.

Najlepszym sposobem pozbycia się nadmiaru kalorii pozostaje aktywność fizyczna. Aby spalić kalorie zawarte w przeciętnym pączku należy:

  • biegać przez 25 minut,
  • pływać przez 50 minut,
  • jeździć na łyżwach przez 30 minut,
  • jeździć na rowerze, umiarkowanym tempem przez 40 minut,
  • uprawiać crossfit przez 30 minut,
  • czy maszerować przez 70 minut, do czego serdecznie zachęcamy.

Życzymy smacznego dnia!