Ocean scene with waves illustration

Od inauguracji „Szlaku Rewskich Szkut” przez strefę chilloutu po Morski Festyn Rodzinny. Sobota w Rewie szykuje się pod znakiem wielu atrakcji.

W sobotę 18 czerwca br. w Rewie na nudę nikt narzekać nie będzie. I choć sezon letni jeszcze się nie zaczął, to wszystko wskazuje na to, że będzie to jego początek. Całość wydarzeń rozpocznie się tuż przy molo od inauguracji „Szlaku Rewskich Szkut”. Skąd pomysł? Wszystko zaczęło się od postawienia z inicjatywy sołtysa Rewy Jacka Henninga instalacji w postaci żagla, masztu przy molo, przy której miałaby być tablica upamiętniająca szkuty. Wtedy Katarzyna Milanowska, radna sołectwa zaproponowała stworzenie ścieżki edukacyjnej z kodem QR, dzięki której mieszkańcy oraz turyści mogą poznać ciekawostki i historie Rewy. Tak powstał „Szlak Rewskich Szkut”, który ciągnie się od ulicy Koralowej do Bursztynowej, wzdłuż ulicy Morskiej. Na trasie napotkamy 10 głazów oznaczonych specjalnymi tablicami, na których można znaleźć wspomniane kody QR, dzięki którym poznamy niekiedy intrygujące wręcz historie każdej z dziesięciu szkut.

Przejście trasy zajmuje ok. 40 minut, a korzyści z tego obok poznania historii wsi jest więcej. Każdy uczestnik przy okazji zabawy zwiedzi okolice Rewy, będzie miał okazję pooddychać świeżym, morskim powietrzem i co ważne spędzi czas z rodziną i przyjaciółmi. Nagroda to upominek związany z gminą Kosakowo. W dużym skrócie jest to połączenie zabawy, edukacji i historii, a co najważniejsze, inicjatywa dedykowana jest każdemu.

Instrukcja zabawy:

Gdy pewnego dnia Neptun, bóg mórz i oceanów, deszczu, koni i wyścigów, spędzał rozkoszny urlop na dalekiej północy, grając w siatkówkę plażową ze swoimi trytonami i przebijając piłkę nad rewskim cyplem tworzącym umowną siatkę, spostrzegł tłumy mieszkańców i turystów. Boska intuicja podpowiedziała mu, że choć korzystają oni z uroków nadmorskiej miejscowości, nie pamiętają jednak o lokalnej historii i kulturze regionu, a nawet o słynnych rewskich szkutach, które stanowiły pierwszą flotę handlową II Rzeczypospolitej. Zmartwiony i zraniony tym faktem, postanowił wyrzucić z wody dziesięć wielkich kamieni-głazów, które spadły w dziesięciu różnych miejscach Rewy – na pamiątkę dziesięciu szkut. Każdy śmiałek – czy to człowiek, czy tryton, czy centaur, może wziąć udział w wymyślonej przez samego Neptuna zabawie: należy odnaleźć dziesięć rewskich kamieni upamiętniających szkuty i następnie udać się do kosakowskiej Biblioteki po nagrodę. Pracownicy Biblioteki jednak nie dysponują boskimi mocami Neptuna, dlatego jako dowód odnalezienia dziesięciu kamieni poproszą o pokazanie zdjęć: musi na nich być widoczny kamień i ów śmiałek, który po nagrodę przybywa. Dodać należy, że na każdym z głazów znaleźć można kod QR, który odsłoni nieco intrygującej historii każdej z dziesięciu szkut. Adres Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo: ul. Fiołkowa 2a, Kosakowo.

Po przejściu szlaku być może przyda się odpoczynek. Ten będzie możliwy dzięki specjalnej strefie chilloutu. Ta rozstawiona będzie na boisku przy bosmanacie, gdzie nie zabraknie relaksujących leżaków, zimnych napojów czy dobrej muzyki. No i mamy nadzieję, że nie zabraknie także Was!

To jednak nie koniec atrakcji bo z kolei na godz. 16:00 zaplanowano rozpoczęcie Morskiego Festynu Rodzinnego. W programie m.in.: wręczenie wyróżnienia „Przyjaciel Rewy”, gry i zabawy morskie, malowanie twarzy, rodzinne konkursy z nagrodami, kurs udzielania pierwszej pomocy czy zawody strzeleckie dla dzieci. Nie zabraknie również zabawy tanecznej, którą poprowadzi Andrzej Dąbrowski – SOLO BAND. Morski Festyn Rodzinny odbędzie się w przy Bosmanacie na ul. Koralowej w Rewie. Zapraszamy.