We wtorek 22 marca br. w Kosakowskim Centrum Kultury w Pierwoszynie odbyło się spotkanie Wójta Gminy Kosakowo z mieszkańcami udzielającymi wsparcia obywatelom Ukrainy. Spotkanie było okazją do rozmów o pojawiających się problemach, możliwościach pomocy oraz podejmowaniu kolejnych kroków w legalizacji pobytu osób przybyłych na teren naszego kraju.

Spotkanie rozpoczęło się rozmową z psycholog panią Katarzyną Jaroni opowiedziała o udzielanym wsparciu, formach pomocy, fazach pomagania, jak również opisała relacje i emocje towarzyszące osobom pomagającym. Dzięki omówieniu podstawowych zagadnień uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się w jaki sposób świadomie pomagać – nie szkodząc przy tym samym sobie.

Udzielane obecnie przez Państwa wsparcie, to nie sprint, a maraton – najważniejsze, aby w tym procesie pomagania zadbać również o siebie. – powiedziała psycholog, Katarzyna Jaroni.

 

Na wniosek mieszkańców obecnych podczas spotkania powstanie grupa wsparcia dla osób udzielających pomocy. Spotkania grupy będą się odbywały cyklicznie (o dokładnym miejscu i godzinie spotkań będziemy informować na bieżąco).

Druga część spotkania odbyła się pod hasłem procedur administracyjnych i zostały omówione zagadnienia formalno-prawne dotyczące legalizacji pobytu osób planujących w najbliższym czasie pozostać na terenie Polski, możliwości związane z możliwymi do uzyskania formami wsparcia, jak również edukacją, pracą, opieką zdrowotną czy bezpieczeństwem.

 

 

To niełatwy czas dla nas wszystkich, w gminie Kosakowo gościmy obecnie blisko 250 osób, które opuściły swój kraj ze względu na wojnę – są to liczby znane nam dzięki Państwa odpowiedzialnej postawie. W interesie nas wszystkich jest teraz, aby te dane były jak najbliższe rzeczywistości, bo właśnie w oparciu o nie szacujemy i zgłaszamy potrzeby dotyczące wsparcia finansowego, edukacji, czy pomocy medycznej dla gminy Kosakowo. – wójt gminy Kosakowo, Marcin Majek.

Do dyspozycji osób, które w spotkaniu uczestniczyć nie mogły pozostawiamy prezentację, która stanowi „pigułkę” najistotniejsze zagadnień omówionych podczas spotkania.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.