Cykl  Ludzie z Pasją rozpoczynamy od spotkania z człowiekiem morza kpt. ż. w. Rafałem Szymańskim, od 22 lat mieszkańca naszej gminy. Na spotkanie zapraszamy 11 stycznia 2020 r. godz.17:00 do siedziby Kosakowskiego Centrum Kultury w Pierwoszynie ul. Kaszubska 11. W czasie wydarzenia odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego oraz będzie można zakupić albumy z Rejsu Niepodległości. Wstęp wolny.

Rafał Szymański ukończył studia na Wydziale Nawigacyjnym  WSM w Gdyni w 1983 r. W ich trakcie odbył 2 rejsy szkoleniowe na ,,Darze Pomorza”. Od 1981 r. do 1990 r. pływał na statkach Polskich Linii Oceanicznych. W następnych latach pełnił służbę na jednostkach zagranicznych armatorów – pływał m.in. na masowcach, drobnicowcach, kontenerowcach i statkach ro-ro. Czynny żeglarz – kapitan jachtowy, kapitan motorowodny.  37 lata na morzu, 27 lat na stanowisku kapitana. Pochodzi z Poznania.

W 2014 roku, przez cały sezon był Komendantem ,,Daru Młodzieży” – zwycięstwo w regatach Falmouth Greenwinch Royal Regatta w klasie A.

Na ,,Dar ” wrócił w 2018, by dowodzić w ,,Rejsie Niepodległości” od Jakarty do Gdyni. To był wyjątkowy rejs zarówno w historii „Daru Młodzieży”, jak i w historii biało-czerwonej bandery. Trwał najdłużej – 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, na kolejnych etapach rejsu przez pokład fregaty przeszło blisko tysiąc młodych ludzi – studentów, uczniów szkół morskich i laureatów ogólnopolskiego konkursu kwalifikacyjnego.