W czwartek, 17 maja br. wójt gminy Kosakowo spotkał się z mistrzowską drużyną „odyseuszy” ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu, która w dniach 23-28.05.2023 r. będzie walczyć o tytuł Mistrzów Świata Odysei Umysłu w Michigan State University w Stanach Zjednoczonych. 

Marianna Chabowska, Natalia Kułakowska, Lila Włoch, Magdalena Rymasz, Emilia Laska, Maciej Miłosz, Ignacy Gliński z nieocenionym wsparciem i pod okiem trenerów Urszuli Michalec oraz Marka Kułakowskiego w weekend 15-16 kwietnia 2023 podczas Ogólnopolskich Finałów Odysei Umysłu zdobyła prawo do reprezentowania Polski w finałach światowych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej brali udział w dwóch kategoriach konkursu pt. „Moja Troja” i „W poszukiwaniu struktury”.

Przypomnijmy, że Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Głównym celem konkursu jest rozwój zdolności twórczych, ucząc dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, które nabywają rozwiązując dany problem długoterminowy. W konkursie może brać udział drużyna składająca się od 5 do 7 osób, która ma za zadanie rozwiązać dany problem długoterminowy, a jego prezentacja odbywa się w formie ok. 8 minutowego przedstawienia prezentowanego kolejno na eliminacjach regionalnych, finałach ogólnopolskich czy właśnie finałach światowych w USA. 

Wygraną przyniosło uczniom starcie w problemie długoterminowym pn. „W poszukiwaniu struktury” w drugiej kategorii wiekowej. Uczniowie mieli m.in. za zadanie zbudowanie struktury z niezwykle lekkiego drewna balsa, której waga nie może przekroczyć 15 gram. Struktura Odyseuszy z Pogórza na finale ogólnopolskim utrzymała 245 kg. Jest to naprawdę imponujący wynik, który przyniósł zwycięstwo. 

Podczas spotkania z wójtem gminy Kosakowo i jego zastępcą dzieci opowiadały o starcie w konkursie i przygotowaniach do finałów światowych w USA. 

W Odysei Umysłu wyjazd na finały światowe nie jest finansowany przez konkurs. Uczniowie samodzielnie zbierają środki, aby móc wystąpić na mistrzostwach, które co roku organizowane są w Stanach Zjednoczonych. 

Link do zbiórki – TUTAJ

Życzymy powodzenia na finałach światowych w USA i mocno trzymamy kciuki.