Powrót Polski nad Bałtyk gmina Kosakowo upamiętni nadzwyczajną sesją Rady Gminy, uroczystością patriotyczną na rewskim szperku oraz medalem wybitym z okazji 100 – lecia Zaślubin Polski z morzem.

„Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem” Gen. J. Haller, 1920.

Generał Józef Haller stanął nad bałtyckim brzegiem 10 lutego 1920 roku, rzucając w Pucku w morską toń symboliczny pierścień – wspomina Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – To wydarzenie przywróciło Polsce dostęp do morza i otworzyło okno na cały świat. Pragniemy, w setną rocznicę Zaślubin Polski z morzem, podkreślić naszą więź z Bałtykiem, wspomnieć historię pierwszych szyprów rewskich szkut tworzących podwaliny przyszłej floty handlowej i przywołać patriotycznego ducha, który od wieków cechuje naszą gminę i całe Pomorze.

10 lutego Rada Gminy Kosakowo, podczas porannej, uroczystej sesji przyjmie rocznicową uchwałę. Miejscem tego wydarzenia będzie sala Bosmanatu w Rewie. Uroczystości patriotyczne rozpoczną się zaś o godzinie 8 na rewskim szperku. – W miejscu symbolicznym, przy udziale samorządowców, Orkiestry Dętej Gminy Kosakowo, lokalnych stowarzyszeń i działaczy oraz potomków szyprów, którzy jako pierwsi podnieśli polską banderę na swoich szkutach, powrócimy do wydarzeń sprzed stu lat, które na trwałe przywróciły naszej Ojczyźnie dostęp do morza – zaprasza Wójt Gminy Kosakowo.