Survivalowy rejs pn. „303 kilometry niezwykłej podróży”

Już po raz czwarty Pomorski Związek Żeglarski objął patronatem surwiwalowy rejs po Pętli Żuławskiej, pod hasłem „303 kilometry niezwykłej podróży”. Rejs jest każdorazowo dofinansowywany przez Pomorski Urząd Marszałkowski.

W bieżącej edycji rejsu udział wzięła młodzież z gmin: Kosakowo, Gdynia, Gdańsk, Pruszcz Gdański. 20 osób płynęło po rzekach i kanałach Pętli Żuławskiej na jachtach odkryto-pokładowych klasy Puck. Bazę logistyczną stanowiła jednostka motorowa o wdzięcznej nazwie „Albatros”, armatora ludekczarter.pl, który aktywnie wspiera „Stowarzyszenie Port Mechelinki”.

Młodzież zwiedzała zabytki Pętli Żuławskiej m.in. w Suchaczu, gdzie 555 lat temu odbyła się najważniejsza bitwa pomiędzy flotą Zakonu Krzyżackiego a kaprami gdańskimi, będącymi na żołdzie króla polskiego.

Wyprawie młodzieży towarzyszyły różne warunki pogodowe, również te najmniej przyjemne dla żeglarzy – sztorm na Zalewie Wiślanym czy tzw. krótka fala w czasie rejsu pomiędzy Kątami Rybackimi, Tolkmickiem i Osłonką.

Młodzi żeglarze podbili nie tylko wody – udali się również zwiedzać malborski zamek, który pomimo – naszym zdaniem – zbyt wygórowanych cen biletów dla dzieci, okazał się nie lada atrakcją.

Z kolei w drodze do Elbląga zwiedziliśmy elektrownię wodną w Rakowcu, a w samym Elblągu – katedrę i zrewitalizowaną starówkę.

A po rejsie – egzaminy na państwowe patenty. Wszystkie 10 osób z gminy pozytywnie zaliczyło egzamin teoretyczny i praktyczny.

Następną edycję rejsu planujemy na początek sierpnia b.r. Liczymy, że pogoda dopisze.

 

Z żeglarskim Ahoj!

kpt. Krzysztof CHOROŚ