Wspólne świętowanie w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa w gminie Kosakowo odbyło się w piątek 15 marca br. Wójt Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim spotkali się z sołtysami naszej gminy, aby podziękować im za kolejny, 5 rok pracy na rzecz lokalnej społeczności oraz za trud i zaangażowanie z jakim funkcję gospodarzy wsi pełnią.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od przywitania zebranych gości, którzy usłyszeli wiele szczerych, życzliwych i ciepłych słów. Głos zabrał wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, ponownie składając sołtysom życzenia z okazji ich święta. Następnie wręczył każdemu sołtysowi symboliczny upominek.

Podczas spotkania wyświetlony został również materiał wideo, w którym zapytaliśmy sołtysów z naszej gminy o działalność społeczną oraz o to za co najbardziej cenią wsie, których są gospodarzami. Film można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/oS2SifgIlh8.

Po oficjalnej części spotkania nastąpił poczęstunek.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy sołtysom naszej gminy za serce oraz trud jaki wkładają w swoją codzienną pracę. Życzymy wielu sukcesów w działaniach, wytrwałości i odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji oraz wiele radości i satysfakcji z pełnionej funkcji gospodarz wsi.  Niech Państwa praca spotka się z życzliwością, a jej efekty z zadowoleniem mieszkańców.

Przypomnijmy, że obowiązki sołtysa to przede wszystkim zwoływanie zebrań wiejskich oraz posiedzeń rady sołeckiej, aktywizowanie mieszkańców oraz reprezentowanie ich na zewnątrz, współdziałanie z wójtem i radą gminy, uczestniczenie w naradach sołtysów. Dzień Sołtysa uroczyście obchodzony jest przez mieszkańców, przedsiębiorców, instytucje, urzędy, a nawet samego prezydenta RP. Sołtysom przekazywane są upominki oraz życzenia. Organizowane są m.in. wspólne biesiady i spotkania przedstawicieli polskich wsi. W niektórych regionach odbywają się także konkursy, np. dla najlepszego sołtysa regionu.

Obecnie w Polsce jest ponad 40 tys. sołtysów. W gminie Kosakowo jest ich 10: Ewa Purska, Alina Merchel, Bożena Roszak, Adam Pałasz, Józef Melzer, Krzysztof Toruńczak, Grzegorz Flatau, Adam Kujawa, Andrzej Śliwiński oraz Jacek Hennig.