Z uwagi na obchodzone jutro (10 kwietnia br.) uroczystości związane z 12. rocznicą katastrofy smoleńskiej władze krajowe zdecydowały o uruchomieniu w całej Polsce syren alarmowych o godzinie 8:41. Wójt gminy Kosakowo Marcin Majek zdecydował, by na terenie gminy Kosakowo sygnały nie zostały włączone.

Tocząca się za naszą granicą wojna, która w wielu z nas wzbudza niepokój, a przede wszystkim empatyczna postawa wobec przebywających na terenie naszej gminy kilkuset obywateli Ukrainy, którzy przed okrucieństwem wojny uciekają, a której znakiem są m.in. nieustannie wyjące syreny alarmowe oznaczające nadchodzące niebezpieczeństwo, stan zagrożenia zdrowia i życia są powodami, dla których została podjęta decyzja o niewykonaniu tego polecenia.
 
Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że pomimo zajętego przez wójta stanowiska, włączenie sygnału alarmowego leży w gestii Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku i może zostać on uruchomiony z powodu decyzji, która zapadnie na poziomie powiatowym. System gminny jest bowiem od niej uzależniony.
 
Niezależnie od dyskusji związanej z zawyciem syren, zachęcamy do uczczenia pamięci ofiar katastrofy lotniczej w domowym zaciszu.