W roku szkolnym 2019/2020 Szkoła Podstawowa w Mostach została liderem projektu: „Ja – aktywny i odpowiedzialny turysta teraz, mądry i zaradny gospodarz swojego regionu w przyszłości”. Do projektu przystąpiły szkoły z Łotwy, Rumunii, Grecji i Turcji. Projekt zaplanowany był na dwa lata, ale ze względu na pandemię został wydłużony o rok i dzięki temu udało się zrealizować wszystkie założenia projektu.

W dniach 22- 26 sierpnia br. w gminie Kosakowo gościmy przedstawicieli wszystkich uczestników projektu. Jest to grupa 27 uczniów wraz z 10 nauczycielami i dyrektorami partnerskich szkół, a także wieloosobowa grupa naszych uczniów, absolwentów oraz nauczycieli zaangażowanych w projekt na przestrzeni tych trzech lat współpracy. W planach pobytu gości jest poznanie naszego regionu, szkoły, a także integracja z uczniami. Mechelinki, Rewa, Gdynia, Gdańsk, Malbork – to miejsca, które odwiedzają w ciągu tych kilku dni. W poniedziałek 22 sierpnia br., w pierwszy dzień wizyty, dzieci wraz z nauczycielami zostali ugoszczeni przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o. Dębogórze – Kosakowo. W Checzy Nordowych Kaszebów odbyły się warsztaty podczas, których m.in. były wykonywane przypinki z logo projektu. Nasi „erasmusowicze” poznawali również kaszubski folklor poprzez muzykę, a także zwiedzili izbę regionalną. Rozśpiewani i roztańczeni ruszyli poznawać Pomorze i pojechali na wycieczkę do pobliskiej Gdyni.

We wtorek, 23 sierpnia br. w Kosakowskim Centrum Kultury odbyło się podsumowanie trzyletniego projektu: „Ja – aktywny i odpowiedzialny turysta teraz, mądry i zaradny gospodarz swojego regionu w przyszłości”. W obecności włodarzy gminy i zaproszonych gości wszyscy partnerzy projektu spotkali się, aby przedstawić swój kraj i szkołę oraz podzielić efektami wykonanej pracy.

W programie znalazły się wystąpienia uczniów z partnerskich szkół oraz część artystyczna przygotowana przez zespół Jantarki oraz absolwentkę Zespołu Szkół w Mostach. Zastępca wójta gminy Kosakowo podziękował wszystkim uczestnikom oraz realizatorom projektu upominkami, życząc wszystkim owocnej współpracy i zapału do nowych wyzwań w przyszłości.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mostach podziękowała koordynatorowi projektu Hannie Kamińskiej, nauczycielowi języka angielskiego oraz wszystkim zaangażowanym pedagogom, pracownikom administracji i obsługi z Zespołu Szkół w Mostach, uczniom i rodzicom goszczącym w swoich domach uczestników projektu, Danucie Tocke i Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskiemu o. Dębogórze – Kosakowo, dyrektorowi i pracownikom KCK oraz wójtom gminy za pomoc i wsparcie przez cały czas trwania projektu.