Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kosakowie ogłasza nabór dla osób chętnych – mieszkańców Gminy Kosakowo do wzięcia udziału w programie: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2019-2020”. Program finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” dedykowany jest pełnoletnim osobom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Kluczowym celem programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia przy:

• wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu codziennym,
  • ograniczaniu skutków niepełnosprawności,
  • stymulowaniu do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia,
  • umożliwieniu osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności, np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych, sportowych.

Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:

• wyjściu, powrocie i dojeździe do wskazanych przez uczestnika miejsc,
  • dotarciu na rehabilitację i zajęcia terapeutyczne,
  • zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu,
  • załatwianiu spraw urzędowych,
  • nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
  • korzystaniu z dóbr kultury.

Program ma również na celu przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Uczestnik Programu nie ponosi odpłatności. W czasie korzystania z usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Osoby zainteresowane, które chciałyby skorzystać z usług asystenta proszone są
o wypełnienie karty zgłoszenia i dostarczenia jej do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kosakowie, ul. Fiołkowa 2B, 81-198 Kosakowo  w godzinach pracy ośrodka.

Karta zgłoszenia do pobrania: https://www.gov.pl/attachment/224c0346-5ce0-4b18-b467-16f005867676, w formie papierowej dostępne są w siedzibie GOPS Kosakowo.

W sytuacjach, w których osoba zainteresowana udziałem w Programie nie jest w stanie zgłosić się osobiście po Kartę lub ją dostarczyć, prosimy o kontakt telefoniczny (58 620-82-02,  797-098-918 lub 797-099-394)

Przewidywana liczba uczestników Programu: 6 osób, w tym 3 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i 3 ze znacznym.

W przypadku większej liczby osób zainteresowanych zostanie utworzona lista rezerwowa.

Szczegóły Programu dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

O zakwalifikowaniu do udziału w programie decyduje kolejność zgłoszeń.