Na poniedziałkowej konferencji prasowej (15 marca), minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował, iż rząd zdecydował, by odciążyć podstawową opiekę zdrowotną ze zlecania za pośrednictwem lekarza badania w kierunku COVID-19. Będzie można to zrobić samodzielnie, bez konieczności korzystania z lekarza za pomocą formularza dostępnego na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/dom

Wypełniając formularz na w/w stronie należy udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące m.in. czy mieliśmy kontakt z osobami zarażonymi, gdyż jest to przesłanka do wykonania testu, czy mamy objawy typowe dla koronawirusa. Jeśli te objawy w takiej ankiecie zostaną potwierdzone, to pod wskazany numer w formularzu oddzwoni do nas konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej i potwierdzając tożsamość wystawi zlecenie na wykonanie badania z systemu https://www.gov.pl/web/eKolejka

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że konsultanci będą dostępni od 8:00 do 18:00, również w weekendy. Wyniki badania – jak dodał – będzie można odczytać na internetowym koncie pacjenta.

Skierowania na test mogą nadal wystawiać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.