Wszystkie zaplanowane w tym roku imprezy plenerowe oraz w zamkniętych pomieszczeniach z udziałem publiczności, które miały odbywać się w bieżącym roku w gminie Kosakowo zostały odwołane. Zarówno czerwcowe obchody Dnia Dziecka, sierpniowe Dni Gminy wraz z Festynem Kaszubskim w Rewie, doroczne Dożynki we wrześniu, tradycyjne uroczystości patriotyczne, a nawet rodzinne Mikołajki, w obecnym stanie epidemicznym nie mogą się odbyć. Troska o zdrowie i życie uczestników, organizatorów, wykonawców – wszystkich ludzi, jest niepodważalnym argumentem determinującym podjęcie trudnej, ale potrzebnej i jedynej słusznej decyzji.

Musimy zrozumieć, w jak trudnej i nadal niebezpiecznej sytuacji aktualnie się znajdujemy – mówi Marcin Majek, Wójt Gminy Kosakowo. – Stan epidemii w Polsce i na całym Świecie obecnie nie nastraja optymizmem, a niemal wszystkie opinie ekspertów i medycznych autorytetów ostrzegają, że koronawirus stanowi wręcz śmiertelne zagrożenie, a jego „podstępne działanie” nadal wymyka się spod kontroli wirusologów. W takim stanie nie możemy podjąć decyzji innej niż tej, która mówi o odwołaniu wszystkich imprez o charakterze publicznym, zaplanowanych w naszej gminie, aż do końca bieżącego roku.

Decyzja o odwołaniu zaplanowanych wydarzeń dotyczy między innymi: czerwcowych obchodów Dnia Dziecka, sierpniowego święta Gminy oraz Festynu Kaszubskiego w Rewie, dorocznego święta plonów, we wrześniu, tradycyjnych uroczystości patriotycznych, a nawet rodzinnych Mikołajek.

Nasza decyzja nie jest nieodwołalna – zapowiada Marcin Majek. – Na bieżąco śledzimy wszelkie informacje, analizujemy wprowadzane rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia, które mogą mieć decydujący wpływ na całokształt życia w naszej społeczności. – Dziś robimy wszystko, aby zachować jak najlepsze zdrowie każdego mieszkańca. – Zapewniam, że z takim samym zapałem weźmiemy się do pracy w momencie powrotu do życia bez koronawirusa. Wtedy każde nasze spotkanie będziemy celebrować na skalę adekwatną, do obecnie ponoszonych trudów, ograniczeń i uciążliwości. Pamiętajmy, że „(…) po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój…”.